Orta Afrika’ya İnsani Yardım Devam Ediyor

14/08/2014 Paylaş:   

Evlerini terk etmek zorunda kalan Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşlarına Türk Kızılayı’nın yardımları devam ediyor. Yerlerinden edilmiş insanlara insani yardım malzemesi ulaştıran Kızılay, sokakta yaşam mücadelesi veren insanlar için de çadır kuruyor.
 
Darbe nedeniyle istikrarsızlığa sürüklenen, güvenlik sorunu yaşanan ve insani kriz hüküm süren Orta Afrika Cumhuriyeti’ne (OAC) yardım için harekete geçen Türk Kızılayı, bölgedeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
 
İlk etapta, Çad’a sığınan OAC vatandaşlarına İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) çatısı altında insani yardımda bulunan Türk Kızılayı, ikinci aşamada Kamerun’a yardım eli uzattı. Kamerun’da yaşam mücadelesi veren ve barınacak yerleri olmayan OAC vatandaşları için kargo uçağıyla çadır ulaştıran Türk Kızılayı, çadırların kurulumunu da gerçekleştirdi.
 
Yerel yetkililerle ve bölgedeki uluslararası yardım kuruluşlarının temsilcileriyle de görüşmelerini sürdüren Kızılay ekibi, kamplarda kalan OAC vatandaşlarına yapılacak yeni yardımlara ilişkin tespitlerini sürdürüyor.
 
Diğer taraftan, Orta Afrika Kızılhaçı işbirliği ile ülkedeki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmaya çalışan Türk Kızılayı çadır, battaniye, hasır, cibinlik, sabun ve tuvalet kitinden oluşan gıda dışı yardım malzemelerinin temini konusunda maddi destek veriyor.