Mısır Hükümetinden Gazze’ye Yardım İzni Çıktı

15/08/2014 Paylaş:   

Gazze’ye saldırıların hemen ardından bölgeye yardım ulaştırmak için girişimlerini sürdüren Türk Kızılayı, Filistin ile Mısır arasındaki Refah Kapısı’nın açılmasını sağladı. Mısır hükümeti yetkilileriyle uzun süredir görüşme halinde olan Türk Kızılayı, Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye insani yardım malzemesi sevk etme onayını aldı.
 
Geçtiğimiz günlerde Gazze’ye hava yolu ile 20 ton ilaç ve tıbbi malzeme ulaştıran, yerelden temin ettiği gıda malzemelerini binlerce ihtiyaç sahibine dağıtan Türk Kızılayı, bölgeye yardımların daha hızlı ulaşabilmesi için de girişimlerini sürdürdü. Çatışmalarının başladığı ilk günden itibaren Mısır Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerini sürdüren Türk Kızılayı, Filistin’in dünya ile bağlantısını kuran en önemli kapısı olan Refah’ın açılmasını sağladı.
 
İnsani yardımın Türk Kızılayı aracılığıyla Gazze’ye ulaştırılabileceğini belirten yazıda:
 
“Mısır Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı (Filistin İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı) sağlık ve ihtiyaç maddelerinden oluşan insani yardım malzemelerinin Refah geçiş kapısı yoluyla Gazze’ye gönderilmesi için gereken izinlerin verildiğini bildirmekten şeref duyar” denildi.
 
Sevkiyatlar Başlıyor
 
Refah Kapısı’ndan geçişe izin verilmesinin hemen ardından insani yardım malzemesi teminine başlayan Türk Kızılayı, en kısa sürede ilk sevkiyatını gerçekleştirecek.
 
İlerleyen günlerde daha fazla yardım malzemesinin Gazze’ye geçişini sağlayacak olan Türk Kızılayı, diğer taraftan Gazze ve Kudüs’te bulunan ekipleri aracılığıyla da çalışmalarını sürdürüyor.