Filistinli Yaralılara Ziyaret

15/08/2014 Paylaş:   

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayının yoğun çabaları sayesinde bir grup yaralı Gazze’den ülkemize getirilerek tedavi altına alınmıştı. Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ulviye Turgut ile Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet, Filistinli yaralıları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.

Yenimahalle Devlet Hastanesi’ndeki ziyaret programı sırasında yaralılarla tek tek sohbet eden ve geçmiş olsun dileğinde bulunan Genel Sekreter Turgut ve Yönetim Kurulu Üyesi Özet, yaralıların durumları hakkında da bilgi aldı. Türk Kızılayı üst düzey yöneticilerinin kendilerini ziyarete gelmesinden duydukları memnuniyeti ifade eden Filistinli yaralılar, tedavi süreçlerine katkı sağlayan herkese teşekkür ettiler.
 
Ziyaret programının sonunda gazetecilere açıklamada bulunan Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, yoğun girişimler sonucu Mısır’ın Refah Sınır Kapısını sadece Türk Kızılayına açtığını vurguladı. İnsani yardımları bu sınır kapısından ulaştırabilecek olmaktan büyük mutluluk duyulduğunu dile getiren Genel Sekreter Turgut, hayırseverleri Türk Kızılayının yardım kampanyasına destek olmaya çağırdı.
 
Yaralıların İhtiyaçları Karşılanacak

Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet de açıklamasında, Gazze'de binlerce yaralının bulunduğunu, Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayının bu yaralıların tespiti ve tedavisi için bölgede yoğun gayret gösterdiğini ifade etti. Yönetim Kurulu Üyesi Özet, durumu ağır olan yaralıların resmi işlemler tamamlandıkça Türkiye’ye nakillerinin devam edeceğinin de bilgisini verdi.
 
Hastanede tedavilerine devam edilen yaralıların ihtiyaç duydukları malzemelerin karşılanması için Türk Kızılayı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü çalışma başlattı. Çalışma kapsamında, hastanede tedavi gören Filistinli çocuklara psikososyal destek amacıyla çeşitli oyuncaklar hediye edilecek.