Gazze İçin Önemli Temaslar

19/08/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayının çalışmalarını yerinde koordine etmek üzere bölgeye giden Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Kudüs ve Mısır’da önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Gazze’deki mazlumlar için kazanımlar elde edildiği vurgulayan Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, çalışmalar ile ilgili de bilgi verdi.
 
Gazze’deki çatışmaların ardından bölgede kapsamlı bir insani yardım çalışması gerçekleştiren Türk Kızılayının üst düzey yöneticileri de bölgedeki çalışmaları yerinde takip ediyor.  Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş da resmi temaslarda bulunmak ve çalışmaları yerinde koordine etmek üzere bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş’ın görüşmelerindeki ilk durağı Kudüs’teki TİKA Koordinasyon Ofisi oldu. Burada TİKA’nın Filistin Koordinatörü Kürşat Mahmat ile görüşen Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
 
Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Mustafa Sarnıç ile de görüşen Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, Gazze’de süregelen çatışmalar, Türk Kızılayının bölgede gerçekleştirdiği faaliyetler ve hasta transferleri hakkında bilgi paylaşımı gerçekleştirdi.
 
Filistin Kızılayı Genel Merkezini de ziyaret eden Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Filistin Kızılayı Genel Müdürü Khaled Joudah başkanlığındaki heyet ile görüştü. Görüşme sırasında taraflar Türk Kızılayı ve Filistin Kızılayı arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesi yönündeki temennilerini dile getirdi. Toplantı sonrasında heyetler, Filistin Kızılayının operasyon birimlerini ve lojistik depolarını da gezerek incelemelerde bulundu.
 
Sürdürülebilir Yardım
 
Kudüs’teki temaslarının ardından Mısır’a geçen Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, ilk olarak Mısır Kızılayı üst düzey yetkilileri ile görüştü. Toplantıya Mısır Kızılayı adına katılan Genel Sekreter Dr. Mamdouh Gabr ve Genel Müdürü Dr. Mağda Fathi Elsherbeeny, Türk Kızılayının insani yardım çalışmalarını takdirle takip ettiklerini belirttiler. Mısır Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçtiklerini ve Bakanlık onay verdiği takdirde Türk Kızılayına her türlü desteği sağlayacaklarının bildiren Mısır Kızılayı yetkilileri, ziyaretten duydukları memnuniyeti de dile getirdiler. Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş da Gazze’deki mazlumların yaralarının sarılabilmesi için Türk, Mısır ve Filistin Kızılayları arasında güçlü bir işbirliğinin önemine dikkat çekti.
 
Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş’ın resmi görüşmelerindeki son durak, Türkiye’nin Mısır Büyükelçiliği Müsteşarı Alper Basuter oldu. Müsteşar Basuter görüşmede, Gazze’ye acil insani yardım olarak talep edilen 10.000 adet hijyen seti, 15.000 adet bebek bezi ve 5000 adet hasta bezi için Mısır makamlarından resmi izin alındığını, kalıcı ve uzun süreli yardım yapılması ihtimal ve imkanların araştırıldığını ifade etti. Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş da bugün malzeme geçişine izin alınmasının bile çok önemli olduğu, personel geçişi olmasa bile Gazze’de Türk Kızılayı’nın sabit bir ekibi olduğunu malzemeleri onların teslim alabileceğini belirtti.
 
Gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili basın mensuplarına da açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, TİKA ve Kahire Büyükelçiliği'yle koordineli olarak Mısır'da Gazze'ye sürdürülebilir yardım imkânlarının oluşması için çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, yardımların Refah sınır kapısı üzerinden Gazze'ye ulaştırılması için Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan resmi izinlerin alındığını belirtti.