Irak’a Yardım Tırları İstanbul’dan Yola Çıktı

21/08/2014 Paylaş:   

Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği, İstanbul Konyalılar Derneği ve İstanbul Konyalılar Vakfı ile 100’e yakın derneğin desteğiyle hazırlanarak Türk Kızılayı’na teslim edilen 2 tır dolusu yardım Irak’a ulaştırılmak üzere İstanbul’dan yola çıktı.
                   
 
18 Tır Yardım Konya ve Karaman’dan  
 
Çatışmaların yaşandığı ilk günden bu yana Irak’a yardım çalışmalarını kesintisiz sürdüren Türk Kızılayı’nın "Telafer'e El Uzat" kampanyasına da toplumun tüm kesimlerinin desteği sürüyor.  Bugüne kadar yaklaşık 100 yardım tırını bölgeye ulaştıran Türk Kızılayı’na bir destek de Konya ile Karaman dernek ve vakıflarından geldi. Aralarında Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONSİAD), İstanbul Konyalılar Derneği ve Konyalılar Vakfı’nın bulunduğu 100’e yakın Konya ve Karaman vakıf ve dernekleri, topladıkları 16 tır yardımı Türk Kızılayı’na bağışlamıştı. Toplanan yardımlar Sincar, Duhok, Erbil başta olmak üzere Irak’taki tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. KONSİAD, İstanbul Konyalılar Vakfı ve İstanbul Konyalılar Derneği ile İstanbul'daki Konya ile Karaman dernek ve vakıflarının bağışladığı 2 tır dolusu gıda, giysi ve ihtiyaç malzemesi de Irak'a ulaştırılmak üzere İstanbul’dan yola çıktı.

“Yardımlar Tüm İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırılıyor”
 
Tırların uğurlanması için düzenlenen törene Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, KONSİAD Başkanı Abdullah Başçı, İstanbul Konyalılar Derneği Başkanı Kudret Fikirli, İstanbul Konyalılar Vakfı Başkanı Mustafa Birim ile çok sayıda Konya ile Karaman dernek ve vakıf yöneticileri katıldı.

Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Konyalılar ve Karamanlılara Irak’a yardım konusunda gösterdikleri duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek şunları söyledi;
“Konya, Karaman vakıf ve derneklerimizin örnek bir duyarlılıkla bugüne kadar bağışladığı 16 tırı Kuzey Irak'a ulaştırdık. Toplanan tüm yardımları Türkmen, Arap kardeşlerimize ve ihtiyacı olan kim varsa herkese dağıtıyoruz. Yardımların sistematik şekilde dağıtımının sağlanması için kamp araştırıyoruz. Türkmenlerin dışında Sincar'da İŞİD'in zulmünden kaçan Ezidi Kürtler de Türkiye sınırındaki Zaho ve Duhok'ta, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından teşkil edilecek kamplarda ikame edilecek. Türk Kızılayı olarak bu kampların lojistik ihtiyaçlarını karşılayacağız.”
 
Kızılay’ın Kampanyasına Destek Artarak Sürüyor
 
Genel Başkan Akar, İstanbul’dan yola çıkan tırların Gaziantep'teki Türk Kızılayı depolarına, oradan da Erbil'e nakledilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söyledi.  Genel Başkan Akar, bugüne kadar Türk Kızılayı aracılığıyla bölgeye ulaştırılan tır sayısının 100’ü geçtiğinin altını çizdi.

KONSİAD Başkanı Abdullah Başcı da Konyalılar Vakfı, Konyalılar Derneği ve İstanbul'da 100'e yakın köy, belde ve ilçe dernekleriyle 5 Temmuz'da kampanya başlattıklarını belirterek, “Başta Irak'taki Türkmenler olmak üzere bölgedeki bütün mağdurlara ulaştırılması için yardımları Türk Kızılayı'na teslim ettik.  Irak yardım kampanyasına desteğimiz sürerken, bir diğer hedefimiz de Gazze’ye yardım götürmek” diye konuştu.
 
İstanbul Konyalılar Vakfı Başkanı Mustafa Birim de  “İstanbul’da bulunan Konyalı ve Karamanlı dernek ile vakıflarımız tek yürek olup 2 tır yardım malzemesini tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırması için Kızılayımıza teslim ettik. Dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine yardımları ulaştıran Kızılay’a desteğimiz bundan sonra da artarak sürecek” dedi.
 
Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, KONSİAD Başkanı Abdullah Başçı, İstanbul Konyalılar Derneği Başkanı Kudret Fikirli ile İstanbul Konyalılar Vakfı Başkanı Mustafa Birim’e desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verdi. Yardım tırları törenin ardından yola çıktı.