Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği’nden Gazze’ye İlaç

26/08/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) başlattığı ‘Gazze’ye ilaç yardımı’ kampanyasına eczacıların desteği sürüyor. Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği ile çatısı altındaki ecza kooperatifleri 543 koli ilacı Gazze halkının yaralarını sarmak için Kızılay’a teslim etti.
 
1605 Eczaneden Destek Geldi
İsrail saldırılarının hemen ardından bölgeye hava yoluyla ilaç ve tıbbi yardım malzemesi gönderen Türk Kızılayı, yerelden temin ettiği gıda malzemelerini de ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Bir yandan Gazze’ye yardım kampanyası yürütülürken diğer yandan Gazze, Kudüs ve Mısır’daki Kızılay ekipleri insani yardım operasyonunu  yürütüyor. Türk Kızılayı ve SGK’nın başlattığı ‘Gazze’ye ilaç yardımı’ kampanyası kapsamında bağışlanan 20 ton ilaç ve tıbbi malzeme yardımı Gazze’ye ulaştırılmıştı.

543 Koli İlaçToplandı
Kampanyaya bir destek de Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği (TEKB) ile çatısı altındaki İstanbul Ecza Kooperatifi, İzmir Eczacılar Üretim Temin ve Dağıtım Kooperatifi (EDAK), Güney Ecza Kooperatifi ve Bursa Ecza Kooperatifine üye 1605 eczaneden geldi. Toplanan 543 koli ilaç, Gazze halkına ulaştırılmak üzere Türk Kızılayı’na teslim edildi.

Türk Kızılayı Marmara Bölge Afet Yönetim Müdürlüğü’nde düzenlenen teslim törenine Afet Bölge Müdür Vekili Meryem Bilge, SGK Süreyyapaşa Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Şule Kınçak, TEKB Pazarlama ve Proje Sorumlusu Evrim Başer, İstanbul Ecza Kooperatifi Genel Müdürü Levent Üzün, Bursa Eczacı Kooperatifi  İstanbul Şube Müdürü Hüseyin Emre Durmuş katıldı. Törende TEKB ile üye eczanelerin, Gazze halkına yardım kampanyasına desteğini sürdüreceği belirtildi.

Refah Kapısından Gazze’ye insani yardım malzemesi sevkiyatı için Mısır hükümetinden izin alan Türk Kızılayı başta ilaç, tıbbi malzeme ve gıda olmak üzere toplanan yardımları ulaştırmayı sürdürecek.