Bakan Güllüce: Kızılay, Merhametin İhyası İçin Çalışıyor

27/08/2014 Paylaş:   

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türk Kızılayı Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Kızılay’ın çalışmaları hakkında konuşan Bakan Güllüce, “Türk Kızılayı, bütün insanlığın hizmetine koşan, 21’inci asırda gittikçe yok olmaya yüz tutan merhametin ihyasına uğraşan, çok yüce değerler taşıyan mübarek bir kurum” dedi.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’a iade-i ziyarette bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’yi Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu karşıladı.
 
Yaptığı konuşmada Türk Kızılayı'nın çok yüce değerler taşıyan, mübarek bir kurum olduğunu ifade eden Bakan Güllüce, '”Bütün insanlığın hizmetine koşan ve 21’inci asırda gittikçe yok olmaya yüz tutan merhametin ihyasına uğraşan bir kurum. Dili, dini, bölgesi, milliyeti ne varsa ayırmadan, yüce değerler taşıyan, insani değerler taşıyan bir hizmet kurumu'” diye konuştu.
 
Kızılay'ın Türkiye Cumhuriyeti devletinin medar-ı iftiharı bir kurum olduğuna da işaret eden Güllüce, “Nerede bir mazlum varsa, nerede bir düşkün varsa, nerede bir ihtiyaç varsa, felakete uğramış varsa Kızılay orada bitiyor” ifadesini kullandı.
 
40 Yıllık Dostluk
 
Bakan Güllüce ile 40 yıllık dostlukları bulunan Genel Başkan Akar, Güllüce'nin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Gerek politik hayatında, gerekse özel hayatında kendisini tanımaktan büyük gurur duyduğum, geçmişte de arkadaşı olmaktan büyük memnuniyet ve gurur duyduğum Sayın Bakanımızı misafir etmekten son derece memnunuz” dedi.
 
Konuşmaların ardından Bakan Güllüce, Türk Kızılayı'nın şeref defterini imzaladı. Güllüce, Büyük Taarruz'un 92'nci yıl dönümünün kutlandığını hatırlatarak, bu nedenle bugünün mübarek bir gün olduğunu söyledi. Akar'ın, “Bugün mübarek gün, burası da mübarek kurum” ifadesi üzerine Bakan Güllüce, “İyi denk geldi” diye konuştu.
 
Akar, ziyaretin sonunda Güllüce'ye plaket ve Türk Kızılayı'nın almanağını hediye etti.