Kızılay ve Anadolu Ajansı’ndan Güç Birliği

03/09/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı ve Anadolu Ajansı arasında afet hali ve acil durumlarda kamuoyunu hızlı ve sağlıklı bilgilendirmek amacıyla imzalanan, ancak süresi dolan işbirliği protokolünü yeniledi. Ayrıca bu protokolle Türk Kızılayı ve Anadolu Ajansı’nın sosyal sorumluluk çerçevesinde yürüttükleri faaliyetlerde ortak hareket etmesi ve kurumsal paydaşlık olgusunun geliştirilmesi sağlanacak.
 
Anadolu Ajansı’nın Tandoğan’daki Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen işbirliği protokolü imza töreninde, imzaları Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk attı. Protokol, afet hali ve acil durumlarda bilgi akışının hızlanmasına olanak sağlayacak işbirliğini içeriyor. Buna göre, herhangi bir afet ve acil durumda AA muhabirleri, bölgede yaşanabilecek iletişim ve haberleşme sorunu karşısında Türk Kızılayı’nın Afet ve Acil Haberleşme Sistemini kullanabilecek. Ayrıca Türk Kızılayı’nın etkinlik takvimi kapsamında yürüttüğü olağan dönem faaliyetleri ile olağan dışı dönemlerde hayata geçirdiği kampanyalara AA tarafından haber ve tanıtım desteği verilecek. İşbirliği protokolü kapsamında, iki kurum arasında afet, kan, sosyal hizmetler ve gönüllülük alanlarında ortak sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirilecek ve belirli periyotlarda AA personeline yönelik kan bağışı kampanyası düzenlenecek.
 
“Kızılay’ın yardımlarını dünyaya duyuracağız”
 
Kurumlar arasındaki işbirliği ve koordinasyona çok önem verdiklerini vurgulayan Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, “Türk Kızılayı’nın dünyanın çeşitli yerlerinde yapılacak operasyonlar, yardım çalışmalarını birlikte haberleştirmek, dünyaya duyurmak konusunda daha önceden imzaladığımız bir anlaşma. Süresi dolmuştu. Onu yeniliyoruz. Böylece Türk Kızılayı, dünyanın neresine giderse gitsin, Anadolu Ajansı, Kızılay’ın yaptığı yardımları dünyaya çeşitli dillerde duyuracak. Yine Kızılay, dünyanın neresine giderse gitsin yanında AA ekibini götürerek, oradaki mazlum ve mağdurlara yapılan Türkiye yardımlarını duyuracak.” şeklinde konuştu.
 
“Anadolu Ajansı ile gurur duyuyoruz”
 
Anadolu Ajansı'nın milli haber kuruluşu olduğunu belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar ise, “Özellikle başına siz geldikten sonra kazandığı ivmeyi de takdirle izliyoruz. AA ve Türk Kızılayı arasındaki ilişkilerin iyi olmasından mutluluk duyuyoruz. Herhalde AA'yı referans gösteren kurum, kişi, kaynak sayısı milyonu, milyon katı aşmıştır. Ajansın yaptığı hizmetlerden çok memnunuz. Bir sivil toplum kuruluşu olarak millet olarak AA'yı tebrik ediyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
“Gazze’ye yardımlar devam edecek”
 
Protokol sonrası Gazze’ye yönelik yardım çalışmalarına da değinen Genel Başkan Akar, “Gazze’de 2008’den bu yana daimi ofisimiz var. Bombardımanın başlamasıyla da hemen harekete geçtik. Yerelden temin ettiğimiz gıda kolilerini orada ihtiyacı olanlara dağıttık. Bu şkilde 6 bin 500 aileye gıda yardımı yaptık. Ardından THY'nin tahsis ettiği uçakla 20 tonluk ilacı Gazze'ye ulaştırdık.” dedi.
 
İhtiyaç tespiti yapmak amacıyla Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 3 kişilik heyetin Gazze’ye gideceğini bildiren Akar, “Refah Sınır Kapısı'ndan ilk kez giren, Kızılay olarak biziz. Mısır Kızılayı ile işbirliği yaparak, Refah'tan girdik. Daha sonra Aşdod Limanı üzerinden bir gemi yolladık, bu gemide un ve şeker var. Bunların üçte birini, Kerem Şalom Kapısı'ndan içeri soktuk. Yüzde 60'lık kısmı bekliyor, onları da geçireceğiz. İkinci gemiyi de gönderiyoruz, bugünlerde hareket edecek.” diye konuştu.