Gazze’nin Umudu Türk Kızılayı

07/09/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın Gazze’ye yönelik insani yardım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bir yandan insani yardım malzemelerini bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Türk Kızılayı, bir yandan da üst düzey yöneticileri ile bölgedeki durumu yakından takip ediyor. Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç ve Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu da bölgedeki gelişmeleri yerinde gözlemlemek ve insani ihtiyaçları tespit etmek için Gazze’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.
 
Saldırıların ardından Gazzeli sivillerin sığındığı okulları ziyaret eden Yönetim Kurulu Üyesi Turunç ve Genel Müdür Güllüoğlu, ihtiyaç sahipleri ile sohbet edip dertlerini dinledi. Gazzeliler, zor günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan Türk Kızılay’ın yöneticilerini yanlarında görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederken, özellikle çocuklar Kızılay heyetine yoğun ilgi gösterdi. Türkiye’nin ve Türk Kızılayı’nın yardımları için minnettarlıklarını dile getiren Gazzeli ihtiyaç sahipleri bu yardımların zor günlerin aşılması için kendilerine umut olduğu ifade ettiler.
 
Ziyaretle ilgili basın mensuplarına açıklamada bulunan Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Türkiye'nin Gazze'nin ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik güçte olduğuna dikkati çekti. Gazze'de çok büyük bir yıkım ve tahribata tanıklık ettiklerini belirten Turunç, Türk Kızılayı'nın 2009 yılından bu yana Gazze'de bir delegasyon bulundurduğunu ve yardımlarına aralıksız devam ettiğini kaydetti.
 
En Büyük Sorun Ambargo
 
Gazze'ye daha önce gıda, içme suyu ve tıbbi malzeme alanında yardım ettiklerini aktaran Yönetim Kurulu Üyesi Turunç, "Gazze'nin enerji, altyapı ve barınma alanındaki her türlü ihtiyacı Türkiye tarafından karşılanabilir ancak burada en büyük sıkıntı ambargonun olması. Ambargo kalkmadan buraya insani ve tıbbi malzeme dışında bir şeyin girmesi mümkün gözükmüyor." ifadelerini kullandı.
 
Bölgedeki yaralıların durumu ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, ilgili kuruluşlar ve Türk Kızılayı'nın, gayretleriyle Türkiye'de 79 hasta ve yaralının tedavi edildiğini belirterek "Türkiye sağlık sektöründe çok gelişmiş durumda. O yüzden yüzlerce hastayı ülkemizde tedavi edebiliriz." dedi. Gazze'nin dış dünyayla bağlantısını Mısır ve İsrail sınır kapıları üzerinden sağladığına işaret eden Genel Müdür Güllüoğlu, İsrail'in bazı hastaların tedavi için Türkiye'ye getirilmesine izin vermediğini belirtti.
 
Bölgedeki resmi makamlar ile de görüşen Türk Kızılayı heyeti, bundan sonra da Türk Kızılayı’nın Gazze’deki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacağını ifade ettiler.