Haber Arşivi

5 / 3
09/09/2014

Kurban Bereketi Kızılay’la Yıl Boyu Sürecek

2007 yılından beri Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Türk Kızılayı, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban bereketi yıl boyu sürsün” sloganıyla sesleniyor. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında yurtiçinde bir hisse bedeli 650 lira, yurt dışında ise 350 lira olarak belirlendi.
 
Türk Kızılayı’nın artık geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası 2014 yılında da devam ediyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört köşesindeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, kurban etlerini de binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanacak model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban döneminde değil, yıl boyu ete kavuşacak. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’nı düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuran Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’a, Genel Başkan Vekili Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç, Gülay Aslan, Prof. Dr. Gülsüm Özet, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Denetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Genel Başkan Danışmanı Saadettin Çay eşlik etti.
 
“Kurallarına ve amacına uygunluk önemli”
 
Türk Kızılayı’nın özellikle şehirlerde yerleşmiş insanların kurban kesimine yardımcı olmak, amacına ve kuralına uygun, kurban kesimleri yapılması için halka yardımcı olma yolunu seçtiğini anlatan Akar, 2007 yılından beri yürütülmekte olan vekâletle kurban kesim kampanyasını bu yıl da hem yurt içine hem de yurt dışına yönelik olarak gerçekleştireceklerini söyledi.
 
Et ve Süt Kurumunun modern mezbahalarında dini görevliler eşliğinde İslami esaslara ve kurallara uygun kurban kesildiğini anlatan Akar, bunun yanı sıra veterinerlerin de hayvanların sağlıklarına dair denetlemelerde bulunduğunu, kurban tanımına uymayan kurbanların kesilmesine izin verilmediğini vurguladı. Kesim anında görevlendirilen noterler vasıtasıyla bu işlemler yapılırken, vekâlet verilen insanlar adına bu kesimlerin yapıldığının resmen zapt altına alındığını, daha sonra ibraz edilmek üzere kurban sahiplerine iletildiğini belirten Akar, “Kurbanın olmazsa olmazları arasında olan kurallara uygunluk şartı Türk Kızılayı ile yerine getirilmektedir. Kurban asla bir bağış değildir, bir ibadettir, buna bu gözle bakmalıyız. Ne denmiştir. Kurban kesilmelidir, kanı akıtılmalıdır, bundan hasıl olan etler fakir fukaranın midesine gitmelidir.” ifadesini kullandı.
 
“Kavurma yöntemini kurban kesen kurumlara tavsiye ediyoruz”
 
Türk Kızılayı’nın kestiği kurbanların etlerinin 800 gramlık kavurma konserveler haline getirilmek suretiyle bütün yıl boyunca dağıtıldığını anlatan Akar, “18 ay raf ömrü olan bu konserveleri, ihtiyaç sahiplerinin, sofralarına ulaştırıyoruz.  Binlerce hayvanı kesen bir Kurumun bu etleri üç gün içerisinde milyonlarca ihtiyaç sahibine dağıtması mümkün değildir. Bunların uygun koşullarda saklanması gerekir. Kesilen etlerin kavurma haline getirilip konserve yapılması yöntemi birçok anlamda fevkalade bir çözümdür. Bu çözümü bütün kurban kesen kurum ve kuruluşlara tavsiye ediyoruz. Hatta bir platform oluşturulmasını ve herkesin kurbanı bu şekilde değerlendirmesini ve kurbandan elde edilecek olan etlerin gerçek ihtiyaç sahiplerinin sofrasına ulaşmasını resmen teklif ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
Kurbanların vekâletini Türk Kızılayı’na veren vatandaşlarına birer kutu konserve gönderdiklerine belirten Akar, vatandaşın kurban kesimine yönelik emin ve memnun olması için de aynı zamanda kurban kesim aşamalarını gösteren bir CD, teşekkür belgesi ve noterin onaylamış olduğu veterinerin, din adamının ve Kızılay görevlisinin imzası olan belgenin de vekâlet veren vatandaşlara gönderildiğini söyledi.
 
Yurt Dışında 11 Ülkede Kesim
 
Bu yılki vekalet fiyatlarının yurtiçinde 650 lira, yurt dışında ise 350 lira olduğunu da açıklayan Akar, “Milletimize hayırlı uğurlu olsun, insanlarımızın ve milletimizin bu konuya ilgi göstermesini, Türk Kızılayı’nı bu konuda desteklemesini, kurban vekaletlerini Türk Kızılayı’na vererek yerine getirmelerini istirham ediyoruz. Özetle Türk Kızılayı, vekaletle kurban kampanyası başlamıştır. Yurt dışında Bangladeş, Pakistan, Somali, Etiyopya, Filistin, Irak, Karadağ, Bulgaristan, Makedonya, Bosna Hersek ve Kosova olmak üzere 11 ayrı ülkede kesim yapacağız. Yurt dışında da İslami şartların yerine getirilmesi ve hijyenik şartlardan asla taviz vermeyeceğiz.” dedi.
 
Kredi Kartına 4 Taksit İmkanı
 
Vatandaşların bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Türk Kızılayı şubelerini, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve "www.kizilay.org.tr" internet adresini kullanarak vekaletlerini verebileceklerini anlatan Akar, “Arzu eden vatandaşlar kredi kartı aracılığıyla 4 taksit imkanından da yararlanabilecekler. Vade farksız, faizsiz bir anlayıştır, dolayısıyla kurbanın ruhuna aykırı bir husus taşımamaktadır. Kızılay’ın bu işlemi yapmasından dolayı kasasına artı bir lira girmiyor. Kurban bedeli dışında kalan tüm işlemlerim bedelini kendi öz kaynaklarımızdan karşılıyoruz. Aradaki masrafların vatandaşa yansımamasını sağlıyoruz.” diye konuştu.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ