Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanından Tarihi Ziyaret

10/09/2014 Paylaş:   

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer, Türk Kızılayı'nın daveti üzerine Türkiye'ye geldi. Mauer'in ziyareti 27 yıl aradan sonra Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından yapılan resmi nitelikteki en üst düzey ziyaret niteliği taşıyor.
 
Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer ve beraberindeki heyet, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ı makamında ziyaret etti. Maurer’in Akar’ı ziyaretine, Genel Başkan Vekili Nihat Adıgüzel, Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da eşlik etti.
 
“İnsani yardımda ortaklık yapmaya hazırız”
 
En son 1987 yılında dönemin ICRC Başkanı Alexandre Hay’ın Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirten Akar, “ICRC Başkanı, bizim hareketimizin en önemli kuruluşunun başkanıdır. Dolayısıyla muhtelif yerlerde birlikte operasyon yaptığımız, çalıştığımız en tabii ortağımızdır ve bizim iyilik aleminin, Kızılay-Kızılhaç hareketinin en güçlü aktörüdür. Onun burada olmasından son derece mutluluk duyuyoruz. Kendisiyle dünyadaki gerek savaş gerekse afet bölgelerinde yaptığımız operasyonlarla ilgili bilgilerimizi paylaşacağız. Şu an gündemimizdeki en önemli konulardan birisi olan Suriye’deki iç karışıklık, burada yaptığımız insani yardımlar, Suriye sınırında teşkil ettiğimiz kamplar, Gazze ve Kuzey Irak ile ilgili bilgi ve düşüncelerimizi paylaşacağız. Türk Kızılayı, ICRC ile her türlü ve her yerde insani yardım hareketinde ortaklık yapmaya hazırdır.” şeklinde konuştu.
 
“Türk Kızılayı yüksek kapasiteye sahip”
 
Türk Kızılayı’nın çalışmalarını büyük bir takdirle karşıladığını vurgulayan ICRC Başkanı Maurer de, “188 ulusal derneğin arasında yeterli kapasiteye ve yeteneklere sahip, kendi ülkesinin dışında operasyon yürütecek çok da fazla ulusal dernek bulunmuyor. Türk Kızılayı bu kapasiteye sahip. Bu durum bundan sonraki işbirliği konularımızı ele alırken görüşmelerimizi daha da ilginç bir hale getirecek.” ifadelerini kullandı.
 
Maurer ve beraberindeki heyet, Ankara’daki görüşmelerinin ardından ise Genel Başkan Akar’la Gaziantep’teki Suriyelilerin kaldığı kamplarda incelemelerde bulunacak.