Kızılhaç Komitesi Başkanından Kızılay’a Övgü

12/09/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı'nın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer, Gaziantep’te bulunan Suriyelilerin konakladığı kampları ziyaret etti. Burada iş birliği fırsatlarını da gözden geçirme fırsatı bulduklarını vurgulayan Maurer, Türk Kızılayı’nın profesyonelliğine ve yenilikçiliğine hayran kaldıklarını söyledi.
 
Gaziantep’in Nizip ilçesindeki kampları ziyaret eden Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer ve beraberindeki heyete, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu eşlik etti.
 
Kamptaki sosyal tesisi gezen Maurer, meslek kursuna devam eden Suriyeli kadınlarla sohbet etti. Daha sonra anaokulunu ziyaret eden Maurer, Suriyeli çocukların söylediği Türkçe ve Arapça şarkıları dinledi. Türk Kızılayı tarafından oluşturulan eğitim alanında Suriyeli çocukların tiyatro gösterisini izleyen Maurer, ardından düzenlenen bir basın toplantısı ile izlenimlerini aktardı.
 
“Türk Kızılayı’nın profesyonelliğine ve yenilikçiliğine hayran kaldık”
 
Türk Kızılayı ile işbirliği alanlarını değerlendirmek istediklerini vurgulayan Maurer, “Türkiye'de bulunmamın nedenlerinden birisi de budur. 'Ortak operasyonlarımızı nasıl genişletebilir ve artırabiliriz' diye bakmak için buradayım. Görüşmelerimizin odağında Suriye, Irak ve Gazze'deki durum var. Burada iş birliği fırsatlarını da gözden geçirme fırsatı bulduk. Türk Kızılayı’nın profesyonelliğine ve yenilikçiliğine hayran kaldık. Özellikle çadır ve barınma mekânı üretme kapasitesinden çok etkilendik.” dedi.
 
Türk Kızılayı’nın Suriyeli sığınmacılara sağladığı katkının takdir edilmesi gerektiğinin altını çizen Maurer, "Ne yazık ki krizlerin sona ereceğine veya insani ihtiyaçları azaltacak politik bazı baskılar olacağına çok ihtimal veremiyorum. Filistin, Irak ve Suriye'deki çalışmalarımız sırasında yerlerinden edinmiş insanlar için yoğun çaba harcıyoruz. Üzerlerindeki baskıyı azaltmaya çalışıyoruz. Çabalarımızı birleştirir ve birlikte çalışırsak belki gelecekte daha başarılı olma şansını yakalarız.” ifadelerini kullandı.
 
“ICRC ve Türk Kızılayı’nın güçlerini insanlık yolunda kullanacağız”
 
Ziyaretin güzel neticeler doğuracağına inandığını belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar ise, “Bundan sonra ICRC ve Türk Kızılayı’nın güçlerini insanlık yolunda çok daha organize şekilde kullanacağız. Bu ziyaretin hayırlara vesile olduğuna inanıyorum. Şimdiye kadar belki ihmal ettiğimiz birlikte çalışmayı bundan sonra daha sıkı bir şekilde beraber yapacağız” diye konuştu.