Çocukların Yüzleri Kızılay’la Gülüyor

15/09/2014 Paylaş:   

Sami Ulus Çocuk Hastanesinde tedavi gören çocukların eğitim aldığı hastane okulunda, Türk Kızılayı Ankara Şubesi’nin organizasyonuyla hem yeni ders yılı heyecanı, hem de eğitim seti sevinci yaşandı. Hastane okulundaki öğrenciler, çanta, kırtasiye malzemesi ve kıyafetten oluşan hediyelerini Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ulviye Turgut ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet’ten aldı.
 
Yaşları 8-15 arasında değişen ve yeni sisteme göre ilk iki kademe eğitiminin verildiği Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi İlköğretim Okulu, yaklaşık 14 yıldır onkoloji, nefroloji gibi yatarak tedavi gerektiren çocuk hastalarının eğitimlerinden geride kalmamalarını sağlıyor. İki öğretmenin görev aldığı okulda, eğitim müfredatı çocukların tedavi durumları da göz önünde bulundurularak ayarlanıyor. Buraya yalnızca Ankara’dan değil, yurdun farklı illerinden çocuklar geliyor.
 
“Çocuklarımızın her zaman yanındayız”
 
Çocukların eğitimine devam etmeleri için her zaman destek olacaklarını vurgulayan Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, “Kanserli hastalarımızın yakınlarının kalabilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bir ev hazırlıyoruz. İlk olarak Ankara’da bir ev ile başlayacağımız bu projeyi daha kapsamlı hale getireceğiz. Hayırseverlerin de desteğiyle yurt genelindeki tüm onkoloji bölümü olan hastanelerin bulunduğu yerlere bu evlerden oluşturacağız.” şeklinde konuştu.
 
Hem tedavi gören hem de derslerinden geri kalmamak için çaba sarf eden çocukların yalnız bırakmadıklarını dile getiren Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet, Türk Kızılayı’nın tedavi gören çocuklara yardım yapmanın yanı sıra yıl içinde birçok projeyle çocukların yüzünü güldürdüğünü söyledi.
 
“En büyük destekçimiz, Kızılay”
 
Tedavisi süren çocukların eğitimlerinin 1997 yılından beri “Hastane Okulu” kapsamında devam etmesini sağladıklarını belirten Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Nurullah Okumuş ise, “Hastalığı nedeniyle tedavi gören çocuklarımızın eğitimleri kesintisiz devam ediyor. Ekonomik durumu iyi olmayan hastaların okul ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bu konuda en büyük destekçimiz Türk Kızılayı’dır.” ifadesinde bulundu.