Genel Başkan Akar ‘Gazze Konferansı”na Katıldı

22/09/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Filistin Kızılayı tarafından Gazze’de gerçekleştirilen uluslararası konferansa katıldı. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, onbinlercesinin yaralandığı ve evini terk ettiği saldırılar sonrasında sosyal hayatın yeniden tahsisi konusunda ulusal yardım kuruluşlarının neler yapması gerektiği konferansta masaya yatırıldı.
 
Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu (IFRC), Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Türk Kızılayı, Amerikan Kızılhaçı, İsveç Kızılhaçı, Norveç Kızılhaçı, Danimarka Kızılhaçı, Birleşik Arap Emirlikleri Kızılayı, Alman Kızılhaçı, Katar Kızılayı, İtalyan Kızılhaçı, İspanya Kızılhaçı, Hollanda Kızılhaçı, İzlanda Kızılhaçı ve İngiliz Kızılhaçı yetkililerinin katıldığı konferans üç gün sürdü.
 
“İnsanlığın gücünü ve insanlık onurunu beraberce korumak” temalı konferansta, tüm katılımcılar, Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine daha fazla yardım yapılması, psikososyal destek verilmesi, rehabilitasyon dönemi için projeler hazırlanması konusunda birleşti.
 
Genel Başkan Çalışmaları Yerinde İnceledi
 
Konferansta bir konuşma yapan Genel Başkan Akar, Türk Kızılayı’nın ve Türkiye’nin ilk günden bu yana Gazze’ye yaptığı yardımlardan bahsederek, önümüzdeki dönem yardım planlamalarına dair bilgi verdi.
 
Toplantı haricinde Gazze’de yürütülen yardım faaliyetlerini yerinde inceleyen, ihtiyaç sahiplerine yardım dağıtımı yapan Türk Kızılayı ekipleriyle sahaya inen, tedavileri devam eden Gazzelileri hastanede ziyaret eden Genel Başkan Akar, Filistin Kızılayı yetkilileriyle de ayrı ayrı görüşerek, bundan sonraki yardımlara ilişkin yol haritası belirledi.
 
Toplantı Notları
 
Üç gün süren toplantıda, saldırılarının etkisine dair bilgi verildi. Buna göre:
 
1 milyon 800 bin kişi etkilendi. 110 bin kişi evsiz kaldı. 501’i çocuk 2 bin 133 kişi hayatını kaybetti. 11 bin 100 kişi yaralandı. 373 bin çocuk psikososyal desteğe muhtaç.
 
18 bin ev yıkıldı, 159 okul yıkıldı, 60 hastane hasar gördü, elektrik santralleri vuruldu.
 
Filistin Kızılayı Gazze Şubesi tarafından 40 ambulans, 150 sağlık görevlisi, 250 gönüllü ile hizmet verildi. 5 bin 23 yaralının acil müdahalesi ve ulaşımı sağlandı, hastanelerde 9 bin 984 yaralıya hizmet verildi, 18 bin aileye insani yardım malzemeleri ulaştırıldı ve 32 bin 979 kişiye psikososyal destek verildi.
 
Sağlık, psikososyal, yiyecek ve yiyecek dışı malzeme ihtiyaçları ile 67 milyon 944 bin 591 Dolara ihtiyaç olduğu tahmin ediliyor.