Suriyeli Misafirlerin Sıcak Yemeği de Türk Kızılayı'ndan

23/09/2014 Paylaş:   

Komşumuz Suriye’de son dönemde artan çatışmalardan kaçan binlerce Suriyeli Türkiye’ye sığınabilmek için sınıra akın etti. Türk Kızılayı, bir yandan sınır üzerinden teslim ettiği insani yardım malzemeleri ile acil ihtiyaçları karşılamaya çalışırken bir yandan da sınırdan geçişi sağlanan Suriyelilere su ve bisküvi ikramında bulunuyor. Şanlıurfa’nın Suruç şehrindeki geçici barınma merkezlerine yerleştirilen Suriyelilerin sıcak yemek ihtiyacı da Türk KIzılayı tarafından karşılanıyor.

Çatışmalardan kaçan, çoğunluğunu kadınların ve çocukların oluşturduğu Suriyeliler, Türkiye’ye sığınmaya devam ediyor. Bu yoğun nüfus hareketinin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için AFAD koordinesinde kapsamlı bir yardım operasyonu sürdürülüyor.

İnsani yardım çalışmalarının içerisinde aktif bir rol üstlenen Türk Kızılayı, ilk plandaki içme suyu ve yüksek besin değerli bisküvi dağıtımları ile birlikte sıcak yemek hizmeti veriyor. Bölgedeki Suriyelilerin büyük bölümü Türkiye’deki akrabalarının yanına yerleşmiş durumda. Kimsesi olamayan ve geçici olarak okul, düğün salonu ve cami gibi merkezlere yerleştirilen Suriyeliler için Türk Kızılayı, üç öğün sıcak yemek ikramına başladı.

Bölgeye kurulan mobil mutfak ünitesinde üretilen 10 bin kişilik sıcak yemek, mobil ikram araçları ile şehrin dört köşesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Yemeklerin üretilme ve ulaştırılma aşamasında, besin değeri hesaplamalarına ve hijyen koşullarına azami ölçüde özen gösteriliyor.

Türk Kızılayının sıcak yemek ikramı kapsamında sunduğu bir diğer hizmetse, mobil çorba ünitesi. Şehir merkezine konulan özel araç sayesinde ihtiyaç sahipleri, sıcak çorbalarını musluktan bardaklara doldurarak gıda ihtiyaçlarını karşılama imkanına kavuşuyor.