Türk Kızılayı’ndan Kosova Kızılhaçı’na Destek Sözü

24/09/2014 Paylaş:   

Dünyanın en önemli insani yardım kuruluşlarından bir olan Türk Kızılayı, diğer sivil toplum örgütlerine örnek olmanın yanı sıra desteğini de sürdürüyor. Bunlardan biri de Kosova Kızılhaçı oldu. Kızılay Genel Merkezi’ni ziyaret eden Kosova Kızılhaçı Genel Başkanı Prof Dr. Adem Nira, ülkesindeki ihtiyaç sahiplerine yardım için işbirliği talep etti.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kosova Kızılhaçı Genel Başkanı Prof. Dr. Adem Nira ile makamında bir araya geldi. Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Akar, uzun yıllardır ortaklaşa yardım faaliyetleri yürüttükleri Kosova Kızılhaçı’nın Genel Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısını misafir etmekten büyük mutluk duyduğunu söyledi. Akar, “Bizden önceki Kızılaycılar uzun yıllar Kosova halkına yardım götürdü. Yüzbinlerce Kosovalıya yardım eli uzattı. Biz de bunun devamını sağlamak için gayret gösteriyoruz” dedi.
 
“Kosova’daki herkes Türkiye’nin kardeşidir. İki ülke arasında tarihi bağlar var. Bu nedenle ulusal dernekler olarak bizler işbirliği içinde olmalıyız. Kızılay olarak her türlü desteği vermeye hazırız” diyen Akar, Türk halkının kurban vekaletlerinin bir kısmını yine Kosova’da kesip ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.
 
Türkiye’nin Desteği Çok Önemli
 
Türkiye’nin bugün değil, yıllardır ülkelerine yardımda bulunduğunu hatırlatan Kosova Kızılhaçı Genel Başkanı Prof. Dr. Adem Nira ise, “Türkiye çok büyük ve güçlü bir ülke. Kosova ise henüz güçlü bir ülke değil. O nedenle Türkiye’nin desteği ülkemiz için çok önemli” diyerek teşekkürlerini sundu.
 
Türk Kızılayı’nın afet ve sosyal yardımlar konusunda büyük deneyimi olduğunu da ifade eden Nira, bu deneyimlerden daha fazla yaralanmak istediklerini söyledi. Sağlık, gençlik hizmetleri, sosyal yardımlar, ilk yardım çalışmaları konusunda Türk Kızılayı ile daha fazla ortak çalışma yapmayı da talep eden Nira, Kızılay’ın afet ve kan hizmetleri konusundaki yapılanması detaylı olarak incelemenin kendileri için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.