Türk Kızılayı’nın Kurban Bereketi Balkanlarda Yaşandı

05/10/2014 Paylaş:   

Bu yıl yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası gerçekleştiren Türk Kızılayı, kurban bereketini Balkan ülkelerine de taşıdı. Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Bosna Hersek olmak üzere beş ayrı bölgede kurban kesimine başlayan Türk Kızılayı, kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.
 
Balkan ülkelerinde gerçekleştirilen kurban kesimlerini Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç ve Tuzla Şubesi Başkanı Okyay Biçer takip etti. Kurban Bayramı sabahı Bosna Hersekli vatandaşlarla bayram namazını kılan Yönetim Kurulu Üyesi Turunç ve Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay daha sonra kesimlerin yapıldığı bölgeleri ziyaret etti.
 
Kesimlerin Her Aşaması Kontrol Altında
 
Vekalet sahiplerinin dini hassasiyetlerine yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da önem veren, kurbanlık seçimi ve kesimini İslami ve hijyenik koşullara göre yapan Türk Kızılayı, kesimlerin yapıldığı beş Balkan ülkesinde, kurban bayramı süresince ihtiyaç sahiplerine kurban etlerini ulaştırıyor. Kurban etleri Türkiye’deki gibi konserve yapılarak değil, özel paketleme yöntemiyle paylaştırıldıktan sonra, zaman kaybetmeden ve soğuk zincir kırılmadan dağıtılıyor.
 
“Kurban etlerini balkanlardaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz”
 
Türk Kızılayı’nın yardım çalışmalarına büyük destek veren hayırsever vatandaşların, kurban vekâleti kampanyasına da yoğun ilgi gösterdiğini belirten Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, “Türk Kızılayı olarak bu yıl toplam 35 bin hisse kurban kesiyoruz. Balkanlarda beş ülkede kurban kesiyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da vekâletini Türk Kızılayı'na verdi. Bir hissesini ise Bosna Hersek'te kesilmesini istedi. Kesilen kurbanları beşer kilogramlık paketler halinde, beş Balkan ülkesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bosna Hersek'te ise kesilen kurbanlarla yaklaşık 4 bin aileye ulaşacağız.” şeklinde konuştu.

Emeği geçen herkese teşekkürler
 
Türk Kızılayı’nın vekâletle kurban kesim organizasyonunun son derece güzel bir kesimhanede ifa edildiğini belirten Büyükelçi Erginay ise, “Kızılayımız bu yıl Bosna Hersek'te 700 hisse kurban keserek, binlerce ihtiyaç sahibine ulaşıyor. Bu vesileyle vekâlet veren hayırsever vatandaşlarımıza, Kızılaycılara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulundu.