Türkiye’den Asya, Afrika ve Balkanlar’a Kurban Bereketi

05/10/2014 Paylaş:   

2007 yılından bu yana ''Kurban'da Kızılay Modeli''ni başarıyla uygulayan Türk Kızılayı, bu yıl da kurban bereketini yurt içinin yanı sıra açlıkla mücadele eden, sel ve depremden etkilenen 11 ülkeye de taşıdı. Bayramın ilk gününden itibaren kurban bereketi binlerce ailenin sofrasına ulaşıyor.
“Yoğun İlgi Gösteren Halkımıza Teşekkür Ediyorum”
 
Vekaletlerini Türk Kızılayı’na veren hayırseverlerin yurt içindeki kurbanları Et ve Süt Kurumunun Yozgat, Diyarbakır, Erzurum, Bingöl ve Ağrı'daki kombinalarında kesildi. Kurban etleri konserve haline getirilerek yıl boyunca 700 Kızılay Şubesi aracılığıyla ülke genelindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. 

Kesimi ve ihtiyaç sahiplerine dağıtımı bayram boyunca süren yurt dışı kurban kesimlerinin adresi ise Balkanlar'da Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Bosna Hersek olurken Afrika'da Etiyopya ve Somali oldu. Türk Kızılayı Asya ülkelerinden Pakistan ile Bangladeş'in yanı sıra, yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Irak ve Filistin'de de vekalet sahiplerinin kurbanlarını kesiyor. Yurt dışı kesimlerinin de tamamı Kızılay görevlilerinin gözetiminde gerçekleştirilirken, İslami kurallara riayet edilerek, hijyenik koşullarda kesilen kurbanlar ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Kızılay'ın yardım çalışmalarına büyük destek veren vatandaşların, kurban vekaleti kampanyasına da yoğun ilgi gösterdiğinin altını çizen Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar şunları söyledi: ''Her yıl daha da büyüyen kampanyamıza bu yıl da Türkiye'nin dört bir tarafından ve yurt dışından destek yağdı. Halkımız, ihtiyaç sahibi insanların kurban bereketini yaşayabilmesi için vekaletini Türk Kızılayı’na verdi. Merhamet elimiz bu yıl yurt dışına daha fazla uzandı ve toplam 11 ülkede ve Türkiye'de 5 kombinada kurban kesimini gerçekleştiriyoruz. Tüm bunlar hayırsever, inançlı halkımız sayesinde oldu. Kampanyamıza destek gösteren tüm hayırseverlere, ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ediyorum.''
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kurban Hissesi Bosna Hersek’te Kesildi
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kurban vekaletini Türk Kızılayı’na vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl da üç hisse kurbanını kestirdiği Bosna Hersek’in yanı sıra Nijer, Somali ve Gazze’de kesilmesi için vekalet vermişti.
 
Türk Kızılayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vekaletinin de aralarında bulunduğu 70 kurban hissesinin kesimi, bayramın birinci günü Konyits şehri yakınlarındaki Spiljani köyünde gerçekleştirdi. Modern tesislerde, veteriner ve köy imamının da katılımıyla yapılan kesime, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç ve Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da katıldı. İsmail Hakkı Turunç, Türk Kızılayı'nın bu yıl Bosna Hersek'te 700 hisse kurban keserek, 4 bin aileye dağıtacağını belirtti. 

Başbakan Davutoğlu’nun Hissesi Etiyopya’daki Somalililere
 
Halkın yanı sıra devletin zirvesinin de destek verdiği Kurban’da Kızılay Modeli’ne Başbakan Ahmet Davutoğlu da 6 hisse kurban vekaleti ile katılmıştı. Başbakan Davutoğlu’nun1 hisse kurbanı bayramın ilk günü  Etiyopya'nın Somali eyaletinin Jijiga kentinde kesilerek burada yaşayan Somalili mültecilere dağıtıldı. 

Türk Kızılayı Etiyopya'da Somalili mültecilerin yaşadığı Jijiga'da kurban kesen tek yabancı yardım kuruluşu oldu. Türk Kızılayı bayramın son gününe kadar Etiyopya ve Somali'nin çeşitli kentlerinde bin 100 adet büyükbaş hayvan keserek, ortalama 275 ton kurban eti dağıtacak.
 
Irak, Erbil ve Kerkük 2 bin 500 Aileye Kurban Eti
 
Kızılay ekiplerinin bayramda bir başka durağı Erbil oldu.  Irak’ta kesilmesi için vekalet verilen 70 büyükbaş kurbanlık Erbil’de kesilerek dağıtıldı.
 
 İlk olarak Türkmenevi'nde, 300 Türkmen aileye kurban eti dağıtıldı. Kızılay ekipleri bayram boyunca Erbil’de bin, Kerkük'te bin, Altınköprü'de ise 500 aileye 5’er kiloluk paketlerde kurban eti ulaştıracak.
 
Kızılay ekipleri, kurban kesim ve dağıtım çalışmalarının bayram boyunca süreceği Bosna, Bulgaristan, Makedonya, Karadağ, Bangladeş, Pakistan, Etiyopya, Gazze, Irak, Nijer ve Somali’de binlerce ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban bereketini ulaştıracak.