Pakistan ve Bangladeş’te Kurban Bereketi Sürüyor

07/10/2014 Paylaş:   

Kurban hisselerinin kesilmesi için Türk Kızılayı’na vekalet veren, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu vekalet sahiplerinin kurbanları Pakistan ve Bangladeş’te her iki ülkede de bayramın 1. günü kabul edilen 6 Ekim’de kesildi. Kurban kesim ve dağıtım çalışmaları her iki ülkede bayramın ikinci gününde de sürüyor.
 
 Türkiye ve Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkede Kurban Bayramı'nın başlangıç tarihi 4 Ekim Cumartesi olarak kabul edilirken, yerel yönetimler ile dini otoritelerinin kararıyla Pakistan ve Bangladeş’te Kurban Bayramı resmi olarak 6 Ekim Pazartesi günü kutlanmaya başlandı.  Türk Kızılayı da vekaletle kurban kesimi ve dağıtımı çalışmalarını Pakistan ve Bangladeş’te bayramın ilk iki günü olan 6 ve 7 Ekim tarihlerinde gerçekleştiriyor.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Hissesi de Pakistan’da Kesildi
 
Türk Kızılayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam'ın vekaletlerinin de aralarında bulunduğu kurban hisselerinin kesimini, Pakistan'ın Azat Keşmir bölgesinde bayramın ilk günü kabul edilen 6 Ekim’de gerçekleştirdi. Aşırı yağışların yol açtığı selden etkilenen Rawalakot bölgesindeki kurban kesimine, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, TİKA Başkan Danışmanı ve Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ve TİKA'nın Pakistan Koordinatörü Mustafa Giray Tezel de katıldı. Kızılay ekibinin Pakistan’daki ikinci durağı Pencap eyaletinin Attack bölgesi oldu. Kesilen kurbanların etleri Rawalakot ve Attack bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra Haripur’daki mülteci kampında dağıtılıyor. Bangladeş’in Dhaka bölgesinde de bayramın ilk günü olan 6 Ekim’de başlatılan kurban kesimi ve dağıtımı sürüyor.

Amacına Uygun Kuralına Uygun
 
 Kurbanlıklar ‘Kurban’da Kızılay Modeli’ne göre amacına ve kuralına uygun olarak vekaletini Türk Kızılayı'na veren vatandaşların isimleri tek tek okunarak kesildi. Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, “Kurban Bayramı'nın bereketini Pakistan halkıyla paylaşmak için buradayız. Türk Kızılayı'na vekalet veren vatandaşlarımızın kurbanlıklarını buradaki dini ve yerel otoritenin belirlediği bayramın resmi başlangıcı olan 6 Ekim’de kesmeye başladık. Kesim ve dağıtım çalışmalarımızı bayramın ilk iki günü olan 6 ve 7 Ekim tarihlerinde gerçekleştiriyoruz” dedi.
 
“Kardeş Pakistan Halkının Acısını Paylaşıyoruz”
 
Pakistan ve Türk halkının acılı ve zor günlerinde ortaya koyduğu yardımlaşma ve dayanışmanın eşine az rastlanır mahiyette olduğunun altını çizen Kolabaş, şunları kaydetti: "Özellikle bağımsızlık savaşımızda bize destek veren sevgili Pakistan halkının gösterdiği ilgi ve sevgi, Türkiye'nin en karanlık günlerinde bizlere umut ışığı olmuştur. Kardeş Pakistan halkının yaşadığı acılar acımızdır. Bu sebepten dolayı, yaşanan depremler, sel afetleri sonrası binlerce kişinin hayatını kaybetmesi, milyonlarca kişinin evsiz kalması gibi olaylar sonrası Pakistan halkıyla derin bağlara sahip Türk kamuoyunu derinden sarsmıştır. Türkiye olarak zor günlerinde kardeşlerimize bir nebze olsun yardım edebilmek adına Türk Kızılayı gibi diğer sivil toplum kuruluşlarının vasıtasıyla acil dönemde iyileşme ve yeniden inşa, acil afet barınması, sağlık ve eğitim alanlarında faaliyet ve projeler gerçekleştirdik. Gayemiz Pakistan halkının yaralarına az da olsa merhem olmaktır. Bu duygularla son sel afeti nedeniyle ölenlerin yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralananlara acil şifa diliyorum.''