Pakistan’daki Türkmenlerin Yüzü Kurban Bayramında Güldü

08/10/2014 Paylaş:   

Pakistan’da Kurban Bayramı, Türkiye’den 2 gün sonra, 6 Ekim’de başladı. Bölgede kurban kesimi ve dağıtımı gerçekleştiren Türk Kızılayı, ülkede zor şartlarda yaşam mücadelesi veren binlerce Türkmen’e bayram coşkusu yaşattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurbanları da Pakistan’da kesildi.
 
Türk Kızılayı’nın kurban kesimi ve dağıtımı çalışması yaptığı ülkelerden biri de Pakistan oldu. Kurban ibadetlerinin Pakistan’da yerine getirilmesi için vekâletlerini Türk Kızılayı’na veren 2.380 hayırseverin kurbanları Pakistan’da kesildi. Bu hayırseverlerin arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve TİKA Başkanı Serdar Çam gibi isimler de vardı.   
 
Bölgedeki çalışmaları yerinde yönetmek üzere Pakistan’a gelen Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, iki ülke arasındaki tarihsel bağlara ve dayanışmaya dikkat çekti. Pakistan halkının, zor günlerinde Türk halkını yalnız bırakmadığını hatırlatan Kolabaş, Türkiye’nin resmi ve sivil toplum kuruluşları ile Pakistan’ın yanında olmaya kararlılıkla devam edeceğinin altını çizdi.
 
Yetim Çocuklar Unutulmadı
 
Bayramın ilk günündeki kesimler, yakın zamanda sel felaketine uğrayan Keşmir bölgesinde gerçekleştirildi. Kesimlere Türk Kızılayı heyetinin yanı sıra Türkiye’nin Pakistan Büyükelçisi Sadık Babür Girgin de katıldı. Programda ev sahipliği görevini üstlenen Pakistan Keşmir Sosyal İşler Bakanı Farzana Yaqoob, Türkiye’nin ve Türk Kızılayı’nın gerçekleştirdiği faaliyetten duyduğu büyük memnuniyeti ifade etti. Kesimlerin ardından elde edilen kurban etleri özel poşetler içerisinde ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.
 
Pakistan’da zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Türkmenler, Kurban Bayramında da unutulmadı. Türk Kızılayı ekibi bayramın ikinci gününde, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Attock ve Haripur bölgelerine giderek burada kurban kesim ve kurban eti dağıtım çalışması gerçekleştirdi. Türkmenler ile sohbet eden Türk Kızılayı temsilcileri,Türkmen çocukların eğitim gördüğü okulları ve yetimlerin kaldığı yetimhaneleri de ziyaret etmeyi ihmal etmedi. Türkmenler, Türkiye’nin ilgisini ve desteğini bir kez daha yanlarında görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederlerken çocukların mutlulukları da gözlerinden okunuyordu.