Akar: Kızılay’ın Kan Bağışı Araçlarına Yapılan Saldırı Üzücü

08/10/2014 Paylaş:   

Van’da Ayn-el Arap (Kobani)’ye yönelik saldırıları protesto eden grup ile polis arasında başlayan olaylar sonucunda Türk Kızılayı’nın Güneydoğu (Van) Bölge Kan Merkezi’nde halkın hizmetinde olan mobil kan bağış araçlarından üçü yakılarak kullanılamaz hale getirildi.
 
Kentin en işlek caddelerinden olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan Güneydoğu Bölge Kan Merkezi önünde park halinde bulunan 3 kan toplama aracı ateşe verildi. Tamamen yanan araçlar kullanılamaz hale gelirken, bu üzücü olaya karşılık Vanlı vatandaşlar Kızılay’ın yanında olduklarını belirten çok sayıda mesaj gönderdi.  
 
Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kan bağış araçlarına yapılan saldırının tüm Van halkına mal edilemeyeceğini belirterek, “Bu çirkin saldırı bizi çok üzmüştür. Türk Kızılayı, yurt çapına yayılmış teşkilatlanması ile Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 85’ini karşılamaktadır. Ne kan alırken ne de kan verirken hiçbir dini, etnik, mezhepsel veya ideolojik ayrım yapılmamaktadır. Edirne’de toplanan kanlar ihtiyaç varsa Van’a, Van’da toplanan kanlar ihtiyaç halinde Trabzon’a gönderilmektedir. Tüm Türkiye bu anlamda birbirine en acı günlerinde destek olmaktadır. Yapılan bu saldırı en başta bir ünite kan bekleyen hastaların hayat hakkına yapılan bir saldırıdır ve bu yönüyle çok üzücüdür” dedi.