Türk Kızılayı Emniyet Kemeri Kullanımına Dikkat Çekti

13/10/2014 Paylaş:   

Trafik kazalarında emniyet kemerinin kullanılmamasından kaynaklanan ölümleri ve yaralanmaları en aza indirmek için kamuoyu bilinci oluşturmayı ve karar alıcıları harekete geçirmeyi amaçlayan “Yol Güvenliği Savunuculuk Projesi”ne imza atan Türk Kızılayı, projeye dikkat çekmek için yeni bir etkinlik yaptı.
 
Kuğulu Park’ta gerçekleştirilen etkinlikte, Kurban Bayramı’nı kapsayan 5 günlük tatilde trafik kazalarında hayatını kaybeden 8’i çocuk 59 kişiyi temsilen 59 çift ayakkabı kullanıldı. Etkinlikte Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya emniyet kemeri kullanımının hayati önemine değindi.
 
“Hayatınızı düşünüyorsanız emniyet kemeri kullanın”
 
Hem toplumu hem yasa koyucuları bilinçlendirmek için etkinliği gerçekleştirdiklerini dile getiren Genel Başkan Akar, “Türkiye’de her yıl trafik kazalarında yaklaşık 8 bin 700 kişi hayatını kaybediyor. Kazalarda yaralananlar kalıcı sakatlıklara maruz kalıyor. Geçtiğimiz Kurban Bayramı tatilinde yaşanan trafik kazalarında ise 8’i çocuk olmak üzere 59 vatandaşımız hayatını kaybederken 315 kişi de yaralandı. Yollar ve alt yapılar göreceli olarak eskiye göre iyi olmasına rağmen bu kazaların devam ediyor olması dikkatleri emniyet kemeri üzerine çekmektedir. Emniyet kemeri kullanmamaktan dolayı kazalar, ölümler ve kalıcı sakatlanmalar söz konusudur. Biz hem kamu otoritelerini hem vatandaşları bu konuda uyarıyoruz. Emniyet kemeri kullanılması konusunda hem daha ciddi tedbirler hem de daha ağır para cezaları ve vatandaşlarımızdan da daha fazla dikkat istiyoruz. Hayatınızı düşünüyorsanız emniyet kemeri kullanın.” şeklinde konuştu.
 
Emniyet kemeri kullanmanın yanında çocuk koltuğu, çocuk kemeri de kullanma mecburiyetini vurgulayan Akar, emniyet kemeri yerine takılan aparatların ise yasaklanmasını gerektiğini dile getirdi.
 
“Emniyet kemeri cezası yedikten sonra yaptığım kazada sakat kaldım”
 
Emniyet kemerinin önemini belirten Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ise “Emniyet kemeri hayati önem taşıyan bir araçtır. Bir iş görüşmesine giderken emniyet kemeri takmadığım için ceza yedim. Daha sonrasında ise kaza yaptım. Bu kaza sonrasında ise emniyet kemeri kullanmadığımdan dolayı yürüyemez hale geldim. Emniyet kemeri kullanmamanın cezaları daha ağır olmalıdır. Herkese engelsiz yaşam diliyorum.” dedi.