Genç Kızılaycılar “Göç ve İnsan Ticareti” Konferansına Katıldı

21/10/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı Gençlik Kolları üyeleri İtalya’nın Sicilya kentinde gerçekleştirilen Göç ve İnsan Ticareti konulu uluslararası organizasyona katıldı. Atölye çalışmalarının yanı sıra saha çalışmalarının da düzenlediği 8 günlük organizasyonda Türk Kızılayı’nı başarıyla temsil eden gençler, deneyimlerini Türkiye’deki öğrenci gruplarıyla paylaşmaya başladı.
 
Akdeniz İşbirliği Ofisi desteği ve İtalyan Kızılhaçı ev sahipliğinde gerçekleştirilen Göç ve İnsan Ticareti konulu  “Youth Training on Migration”  Gençlik Projesi’ne Türkiye, Bosna Hersek, Sırbistan, Tunus ve İzlanda’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden 76 öğrenci katıldı.
 
Türkiye’den Türk Kızılayı’nın davetli olduğu organizasyona Ali Taylan Cengiz, Aslı Tuna, Aybüke Çalışkan, Büşra Hacıhamzaoğlu, İlyas Ceylan, Furkan Odabaş ve Osman Eren Aykaç katıldı. Üniversitelerin Kızılay Kulüpleri ve Şubelerin Gençlik Kollarında üye olan Kızılaycılar, 8 gün boyunca birçok konferansa ve atölye çalışmasına katıldı.
 
Mültecilerin Göçü Canlandırıldı
 
Atölye çalışmalarının yanı sıra tüm katılımcılar Göç Simülasyon Eğitimi saha çalışmasında yer aldı. Mültecilerin, göç yolunda yaşadıkları zorlukların canlandırıldığı etkinlik çerçevesinde 35 kilometrelik yolu yürüyen, tutuklanan, iltica başvurusunda bulunan ve kampta yaşamak zorunda kalan katılımcı geçler, mültecilerin durumunu daha iyi anlamış oldu.
 
Kızılay’ı en iyi şekilde temsil eden Gençler, edindikleri deneyimleri diğer Kızılaycılara ve üniversite öğrencilerine aktaracaklar.