Maden İşçilerini Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor Türk Kızılayı Desteğini Sürdürüyor

05/11/2014 Paylaş:   

Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden kazası sonrasında mahsur kalan 18 işçiyi arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken Türk Kızılayı da işçi yakılarına ve çalışmalarda yer alan görevlilere desteğini sürdürüyor.
 
Kazanın hemen sonrasında maden alanına ulaşan, çadır kuran, kumanya dağıtımının yanı sıra üç öğün sıcak yemek çıkarmaya başlayan Türk Kızılayı, çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen arama kurtarma ekiplerinin beslenme ihtiyaçlarını karşılayan Kızılay, kaygıyla bekleyen işçi yakınlarına da destek oluyor.
 
Kızılay’dan Aşure İkramı
 
Kurduğu çadırda sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç öğün sıcak yemek pişiren Kızılay, arama kurtarma çalışmalarını yürüten ekipler için ise 24 saat boyunca beslenme hizmeti sağlıyor.
 
Haber için alanda bulunan basın mensuplarını da unutmayan Kızılay, her gün farklı bir menüyle herkesin takdirini topluyor.
 
Kendi aşçılarıyla yemek hizmetini aralıksız sürdüren Kızılay, Muharrem ayı nedeniyle aşure de pişirdi. En yakın yerleşim merkezine onlarca kilometre uzaklıktaki maden alanında pişirilen aşureyi yiyen arama kurtarma ekipleri, işçi aileleri ve vatandaşlar Kızılay’a teşekkür ettiler.
 
Psikososyal Destek
 
Arama kurtarma çalışmalarını takip eden ailelerin barınması için çadır kuran Türk Kızılayı, burada psikososyal desteğini sürdürüyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki uzmanlarla birlikte ailelere destek olan Kızılay psikososyal uzmanları, çocukla için de ayrı bir program düzenliyor.
 
Her gün onlarca çocuğu çeşitli oyun ve aktivitelerle maden ocağı alanından uzaklaştıran ve yaşanan olumsuz durumun etkilerinden koruyan Kızılay psikososyal uzmanları, maden işçilerinin evlerine de giderek başta çocuklar olmak üzere, ailelere destek oluyor, yalnız olmadıklarını hissettiriyor.