Cezaevlerindeki Çocuklar İçin İşbirliği

05/11/2014 Paylaş:   

Adalet Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında, cezaevinde kalan çocuklara yapılacak yardımlara ilişkin bir protokol imzalandı. Protokol imza törenine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Bakanlığın üst düzey yöneticileri ile birlikte Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Vekili Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ve Genel Müdür Mehmet Güllüoğlu katıldı. Adalet Bakanı Bozdağ projenin temel hedefinin, “infaz kurumlarında bulunan 288'i hükümlü, 1710'u tutuklu, 1998 çocuğun sağlıklı ve üretken bireyler olarak yetiştirilmesi, topluma yeniden kazandırılması ve suç işlenmesinin önlenmesi" olduğunu açıkladı.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Türk Kızılayı Başkanı Lütfi Akar tarafından imzalanan protokolle, cezaevindeki 1998 çocuktan ihtiyaç sahibi olanlar ve maddi yetersizlikten dolayı çocuklarını ziyarete gelemeyen aileler tespit edilerek, 250 lira maddi destek sağlanacak.
 
“Kızılay ile İftihar Ediyoruz”
 
İmza töreninde bir konuşma yaparak projenin detaylarını paylaşan Bakan Bozdağ, cezaevindeki çocukların topluma yeniden kazandırılması yönünde adımlar atmak, yeniden suça yönelmelerine neden olabilecek faktörlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmanın ceza infaz politikalarının temelini oluşturduğunu söyledi. Ceza infaz kurumlarında bulunan çocukların aileleriyle ilişkilerinin güçlendirilmesi için çalışma yürütmenin de görevleri arasında bulunduğunu ifade eden Bozdağ, çocukların topluma kazandırılması çalışmaları kapsamında kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinin önemine işaret etti.
 
Bu çalışmalara Türk Kızılayı ile yapacakları protokolle bir yenisini daha ekleyeceklerini dile getiren Bozdağ, "Ceza infaz kurumlarında bulunan salıverilme tarihi yaklaşmış çocuklarımıza, ekonomik güçlük içinde bulunanlara, ailelerini ziyarete gidemeyen, tahliye sonrası sıkıntı yaşayan çocuklarımıza bir maddi destek sağlanması hususunda Kızılay Başkanımızla protokol imzalayacağız" şeklinde konuştu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türk Kızılayı'na destek olan vatandaşlara teşekkür ederek, yaptığı yardımlar, yürüttüğü çalışmalar, personelin fedakârlıkları nedeniyle Kızılay ile her zaman iftihar etiğini söyledi.
 
Savunmasız Gruplar Yalnız Bırakılmıyor
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar da Kızılay olarak savunmasız gruplara her zaman sahip çıkıldığını belirterek, dünya çapında nerede kimin ihtiyacı varsa Kızılay’ın onları yalnız bırakmadığını belirtti. Çocukların da savunmasız gruplar arasında sayıldığına dikkat çeken Genel Başkan Akar, özellikle ceza ve tevkifevlerinde bulunan çocuklara ve ailelerine maddi iyileştirmelerde bulunmak üzere harekete geçildiğini ifade etti.
 
Bu önemli çalışmanın Türk Kızılayı'na yapılacak bağışlardan besleneceğini belirten Genel başkan Akar, bunu gündeme getiren ve uygulamaya geçirecek herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından Bakan Bozdağ ile Genel Başkan Akar arasında protokol imzalandı.
 
Çocuklara ve Ailelerine Maddi Destek
 
Protokol ile ceza infaz kurumlarında bulunan çocuklardan ihtiyaç sahibi olanların ve maddi yetersizlikten dolayı çocuklarını ziyarete gelemeyen ailelerin tespiti, bilgilendirilmesi, takibi ve gerekli yönlendirmelerin yapılarak maddi yardımdan faydalanması sağlanacak.
 
Ceza infaz kurumu müdürlüğü, ekonomik sorunlar nedeniyle aileleri tarafından ziyaret edilemeyen ihtiyaç sahibi çocukları tespit edecek. Çocuğun görüşü alınarak, ziyaret yardımı alacak aile üyesi belirlenecek. Yardımı alan aile üyesinin çocuğu ziyaret edip etmediği de kayıt altına alınacak.
 
Maddi yardımından faydalanacak çocuklara ve aile üyelerine ilişkin liste Türk Kızılayına yazılı bildirilecek ve Kızılay tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çocuğa ve aile üyesinden birine ayrı ayrı yılda bir kez 250 lira para yatırılacak.