Müsteşfa Varna Film Festivali’nden Ödülle Döndü

06/11/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın Sudan Darfur’da bulunan hastenesindeki çalışmalarını anlatan Kızılay yapımı Müsteşfa adlı belgesel film,  Varna Film Festivaline başvuran filmler arasında “En İyi Film” seçildi.
 
Bulgaristan Kızılhaçı, Varna Belediyesi ve Varna Tıp Üniversitesi tarafından organize edilen ve 15 ülkeden 122 filmin katıldığı festivalde başvuran filmler arasında en iyi film seçilen Müsteşfa 2015 yılında yapılacak festivalde büyük ödül için yarışacak.
 
Filmin Yönetmeni, Türk Kızılayı Kurumsal İletişim Bölümü Birim Yöneticisi Armağan Pekkaya, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Filmim bir çocuğun hayatının kurtulmasına vesile olmuşsa benim ve arkadaşarım için en büyük ödül budur” dedi.
 
Bulgaristan'ın Varna Şehrinde yapılan 15. Varna Film Festivali'ne Türk Kızılayı adına katılan "Müsteşfa" filmi büyük ilgi gördü. Festival yetkilileri Sudan'ın Darfur bölgesinde yaşananları konu alan belgesel filmin kendilerine Sudan gerçeğini bir kez daha hatırlattığını vurgudı. Bulgaristan Kızılhaçı tarafından gerçekleştirilen 15.Varna Film Festivali'nde) Türkiye'yi Türk Kızılayı yapımı Müsteşfa adlı belgesel film temsil ediyor. Film Kızılay'ın Sudan Darfur'da hizmet veren sahra hastanesinde geçiyor.

Festival programında 15 ülkeden 122 film bulunuyor. Festivalin bu yılki teması sağlık. Açılış törenine Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova, Varna Belediye Başkanı Iván Portnich, Bulgaristan Kızılhaçı Genel Başkanı Hristo Grigorov, Varna Tıp Üniversitesi Rektörü Yrd. Albena Kerekovska,Varna Kızılhaç Şube Başkanı ve festival başkanı Ilko Raev, Bulgaristan Avrupa Parlementosu temsilcisi Biliyana Raeva, Türk Kızılayı'nı temsilen Varna Kızılhaç Şubesi kardeş şubesi Kızılay Tuzla Şubesi Başkanı Okyay Biçer, Gökçeada Şube Başkanı Murat Suluoğlu ve filmin yönetmeni Armağan Pekkaya katıldı.

Müsteşfa'nın festival galasına ilgi de büyüktü. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Margarita Popova Müsteşfa 'nın önemli ve güçlü bir film olduğunu söyledi. Filmden dolayı Türk Kızılayı'nı ve filmin yönetmeni Armağan Pekkaya'yı tebrik etti. Bulgaristan Kızılhaçı Başkanı Hristo Grigorov filmin Darfur'dan haber verdiğini, belge niteliğinde olduğunu söyledi. Bulgaristan'ın Avrupa Parlementosu temsilcisi Biliyana Raeva etkileyici bir film izlediklerini ve Darfur hakkında film sayesinde tekrar düşünmemiz gerektiğini söyledi. Varna Kızılhaç Şube Başkanı ve Festival Başkanı Ilko Raev ise Müsteşfa festivalimize güç kattı. İnsanları bu filmle buluşturduğumuz için kendimizi mutlu hissediyoruz dedi. Tuzla Şube Başkanı Okyay Biçer ise Kızılay'ın 146 yıldır. Türkiye'nin ve Dünya'nın pek çok bölgesinde ihtiyaç sahiplerine insani yardım hizmeti götürdüğünü Müsteşfa'nın da bu faaliyetlerden birini anlattığını belirtti. Gala sonrası Müsteşfa ile ilgili Bulgaristan basını ile basın toplantısı Gerçekleştirildi. Basın toplantısına Bulgaristan'ın önde gelen basın kuruluşlarından Bulgarian National Tv Radio, Black Sea Gazetesi, Narodno Delo Gazetesi katıldı. Bulgarian National Tv-Radyo temsilcisi filmin daha büyük kitlelere ulaştıracaklarını söyledi. Müsteşfa 2015 te 16. sı yapılacak Varna Film Festivali'nde yarışma hakkı kazandı.