Göçmenler İçin Avrupa Düzeyinde İşbirliği

07/11/2014 Paylaş:   

Mülteciler, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Avrupa Kızılhaçları ve Kızılayları İşbirliği Platformu (PERCO) yıllık genel kurul toplantısı Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirildi. Türk Kızılayı’nın da katılım sağladığı toplantıda, göçmenlerin sorunlarına yönelik çözüm önerileri tartışıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını Portekiz Kızılhaçı Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Cristina Lauro gerçekleştirdi. Başkan Yardımcısı Lauro, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinde Türkiye’den boşalan koltuğu devralacakları için çok heyecanlı ve mutlu olduklarını ifade etti. Tüm ulusal dernekleri ülkelerinde misafir etmekten mutluluk duyduklarını söyleyen Lauro, toplantının herkes adına faydalı geçmesi yönündeki dileğini dile getirdi.
 
PERCO yönetim Grubu Başkan Yardımcısı İsveç Kızılhaçı Kıdemli Göç Danışmanı Alessandra Segenstedt de PERCO’nun Avrupa Kızılhaçları ve Kızılayları arasında işbirliği, uygulama ve deneyim alışverişini teşvik ederek ortak endişeleri tartışmak ve ilgili ortak faaliyetler yürütmek üzere 1997 yılında kurulduğu bilgisini paylaştı.
 
Misafir Gitti Gözlemci Olarak Döndü

Mevcut üyeleri Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere olan PERCO’ya Türkiye’nin de Türk Kızılayı aracılığıyla katılımı gündemin önemli maddelerinden birini oluşturuyordu. Gözlemci üye statüsü ile platforma üyelik için yapılan oylamada, oybirliği ile Türk Kızılayı PERCO üyeliğine kabul edildi. Bu üyelik ile Türk Kızılayı, göçmenler ile ilgili Avrupa’da çizilecek yol haritalarında söz sahibi statüsü kazandı.