Her Şey Daha Güvenli Trafik İçin

12/11/2014 Paylaş:   

Trafik kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmaları azaltmak için yola çıkan Türk Kızılayı, karar alıcıları yönlendirmeye, bu konudaki yasaların güçlenmesine katkı sunmaya devam ediyor. Siyasiler, bürokratlar ve akademisyenler olmak üzere tüm tarafları bir araya getiren Türk Kızılayı, bu defa Güvenli Trafik Mevzuatı ile ilgili bir çalıştay düzenledi.
 
Türk Kızılayı, Dünya Sağlık Örgütü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TBMM ortaklaşa olarak Riksos Otel’de düzenlediği çalıştaya, iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcileri, TBMm’nin ilgi komisyon başkanları, Emniyet teşkilatı, akademisyenler, Dünya Sağlık Örgütü temsilcileri ile Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Gülsüm Özet ve Gülay Aslan, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan katıldı.
 
“Kızılay Üzerine Düşeni Yapıyor”
 
Çalıştayın açılışında bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Türk Kızılayı’nın ana faaliyet alanının afet olduğunu, trafik kazalarını ise insan odaklı afet olarak değerlendirdiklerini söyledi. “2013 yılında Küresel Karayolu Güvenliği Ortaklığı (GRSP) işbirliği ile başlatmış olduğumuz yol güvenliği projesi kapsamında 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun emniyet kemeri ile ilgili 78. maddesinin Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun olarak değiştirilmesi gerektiğini bu nedenle savunuyoruz” diyen Adıgüzel, Kızılay’ın şimdiye kadar üzerine düşen görevi en iyi şekilde yaptığını, bundan sonra da her türlü çalışmanın içinde yer alacağını ifade etti.
 
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu ise, trafik kazalarının sonuçlarına dair tespitlerde bulundu. Ölüm, yaralanma ve kalıcı sakatlıklarla neticelenen trafik kazalarının önemli toplumsal sorunların arasında yer aldığını ifade eden Özdemiroğlu, “Dünyada trafik kazalarında her yıl 1 milyon 250 binden fazla insan hayatını kaybetmektedir” diye konuştu.
 
Özdemiroğlu, güvenli bir trafik ortamının oluşturulması ve trafik kazalarının neden olduğu ölümlerin azaltılması için trafik mevzuatının günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde ıslahının ve tavizsiz şekilde uygulanmasının önemini de vurguladı.
 
Tüm Taraflar Yasa Üzerinde Hemfikir
 
Açılış konuşmalarından sonra tüm taraflar trafik kazalarını azaltma, emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırma, mevzuatları güçlendirme, yasaları uygulama ve benzeri konulardaki düşüncelerini dile getirdi. Batılı ülkelerdeki uygulamalara dair örneklerin de ele alındığı çalıştayda taraflar, daha güvenli bir trafik için gerekli her türlü desteği vereceklerini vurguladı.