Türk Kızılayı ve TİKA’dan Gazze İçin Önemli Temaslar

14/11/2014 Paylaş:   

Orta Doğu’nun kanayan yarası Gazze’ye insani yardım sağlayan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Kızılayı, bölgede önemli hizmetlere imza atıyor. Bu çalışmaları yerinde gözlemlemek ve temaslarda bulunmak üzere Gazze’ye giden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, iki kurumun bölgedeki insani faaliyetleri ile ilgili önemli temaslarda bulundu.
 
Türkiye, maruz kaldığı saldırılar sebebiyle insani krizlere konu olan Gazze’yi yalnız bırakmıyor. Devlet kurumları ile birlikte sivil toplum kuruluşları da bölgenin yaralarını sarmak için yoğun çaba sarf ediyor. Bölgedeki insani yardım çalışmalarının iki önemli aktörü TİKA ve Türk Kızılayı’nın üst düzey yöneticileri de Gazze’yi sık sık ziyaret ederek, gerçekleştirilen çalışmaları yerinde gözlemliyor ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerinin yanlarında olduklarını gösteriyor. Bu önemli ziyaretlerinin sonuncusunu da TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş gerçekleştirdi.
 
Ziyaret programı sırasında iki kurumun üst düzey yöneticilerine, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz ve Türk Kızılayı yetkilileri de eşlik etti. Heyetin Gazze’deki ilk durağı TİKA tarafından finanse edilen 7 su kuyusunun açılış töreni oldu. Törene katılan yerel yetkililer, bölgede gerçekleştirilen insani yardım çalışmalarından duydukları memnuniyeti ifade ederken, konuklarına birer teşekkür plaketi takdim ettiler. Heyet daha sonra yapımı süren Gazze Türk Dostluk Hastanesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
 
Projeler Hayat Buluyor
 
TİKA Başkanı Çam ve Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, Türk Kızılayı’nın Gazze’deki daimi ofisinde, Kızılay’ın bölgede gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı.
 
Gazze İslam Üniversitesi’ni de ziyaret eden heyet, Türkiye'nin desteği ile devam eden ve Gazze'de bulunan savaş mağduru engelli vatandaşlara mesleki eğitim verilmesi ve iyileştirilmelerinin sağlanması amacıyla oluşturulmuş olan “İRADE Projesi” kapsamındaki eğitim alanlarını gezdi. Proje sayesinde mesleki eğitim alan engelliler, kendileri ile sohbet eden TİKA ve Türk Kızılayı yöneticilerine Türkiye’nin kendilerine verdiği destekten ötürü şükranlarını sundular.  
 
Ziyaret programının son gününde heyet, Gazze'de temmuz ayında yaşanan ve 51 gün süren çatışmalarda evleri yıkılan ihtiyaç sahipleri için, TİKA tarafından yapılması planlanan 1000 konut projesinin temel atma törenine de katıldı. Resmi temaslarda bulunulan Gazze Hükümet temsilcileri ve Yerel Otoritesinin eski Başbakanı İsmail Haniye, ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ettiler.