Çatışmaların Mağduru Iraklılara Yardımlar Devam Ediyor

19/11/2014 Paylaş:   

Irakta yaşanan çatışmalar şiddetini her geçen gün artırırken, Türk Kızılayı da her geçen gün daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşıyor. Kızılay, sadece Irak’taki Türkmenlere değil, savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Türkmenlere de yardım götürüyor.
 
Sincar’da başlayan yardım çalışmalarını sonrasında Erbil’e taşıyan ve buran tüm Irak’a yardım ulaştıran Türk Kızılayı, başta gıda malzemesi olmak üzere, her türlü insani yardım malzemesinin dağıtımını. Son olarak çatışmaların yakınındaki Kelek bölgesinde 150 aileye giyim ve hijyen malzemesi dağıtan Kızılay, AFAD tarafından kurulan konaklama tesisinde de gıda kolisi, hijyen malzemesi, giysi, çocuk bezi ve maması dağıtımı gerçekleştirdi.
 
12 bin 500 kişinin yaşadığı kampa yardım konusunda çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı, başta Türkmenler olmak üzere, çatışmalardan etkilenen tüm guruplara yardım eli uzatmaya devam ediyor.
 
Türkiye’deki Türkmenler Unutulmadı
 
Onbinlerce aile Irak içinde göçmen durumuna düşerken, yüzlerce aile Türkiye’deki akrabalarının yanına yerleşmek zorunda kaldı. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin desteğiyle yaşamlarını sürdüren bu ailelere de yardım elini uzatan Kızılay, aileler için gıda kolisi, kurban konservesi, battaniye, yatak, mutfak seti ve giyim eşyası hazırladı. Hazırlanan yardım malzemesi Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği aracılığıyla ailelere ulaştırıldı.
 
Kızılay Yardımları Bağdat’a Ulaştı
 
Güvenlik gerekçesiyle Bağdat’a yeterli yardım malzemesi ulaştırmakta zorlanan Kızılay, bu defa bölgeye insani yardım ulaştırmayı başardı. Türkmen Kardeşlik Ocağı yetkilileriyle irtibata geçerek bölgedeki ihtiyaç sahiplerini tespit eden Türk Kızılayı Yardım Delegasyonu, ilk etapta 2 bin aileye yardım malzemesi dağıtımı gerçekleştirdi.
 
Yardım dağıtımı faaliyetlerine Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı ve Türkmen Milletvekili Sacide Ali de katıldı.