Norveç Kızılhaçı İle Yeni İşbirliği

25/11/2014 Paylaş:   

Gerçekleştirdiği uluslararası insani yardım çalışmalarıyla dikkat çeken ve bölgesinde önemi her geçen gün artan Türk Kızılayı, yeni işbirlikleriyle daha da güçleniyor. Son olarak Norveç Kızılhaçı ile de yeni işbirlikleri için adım atan Kızılay, bu sayede daha fazla ihtiyaç sahibi insana ulaşmayı hedefliyor.
 
Norveç Kızılhaçı Genel Başkanı Sven Mollekleiv ve beraberindeki heyet Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ı makamında ziyaret etti. Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Koordinatör Deniz Şölen’in de katıldığı toplantıda insani krizler ve yardımlar ele alındı.
 
Türk Kızılayı ile uzun yıllardır işbirliği içinde olduklarını ve Marmara depremi sırasında kapasite geliştirme konusunda destek verdiklerini belirten Sven Mollekleiv, bundan sonra da Kızılay ile ortak hareket etmeyi istediklerini dile getirdi. Türk Kızılayı’nın özelikle Suriye’ye ve Suriyelilere yaptığı yardımlardan övgüyle söz eden Mollekleiv, bu alanda Kızılay’a destek olmak istediklerini vurguladı. Türkiye’de de enerji yatırımları bulunan Norveç asıllı Statcraft firmasının da insani yardım konusunda Türk Kızılayı’na destek vermek istediğini ileten Mollekleiv, bu konuda Kızılay’ın yol gösterici olmasını talep etti.
 
“İyilik Olan Her Yerde Beraberiz, Beraber Olacağız”
 
Türk Kızılayı’nın yurt içinde gerçekleştirdiği insani yardımlardan ve yurt dışında yürüttüğü operasyonlardan bahseden Genel Başkan Akar, “Norveç Kızılhaçı’nı dün olduğu gibi bugün de güvenilir bir ortak olarak görüyoruz. 1999 depreminde sizden öğrendiklerimiz sayesinde birçok ülkenin ulusal derneğine kapasite artırma konusunda destek verdik. Yeni işbirliklerimiz sayesinde ise dünyadaki daha fazla mazlum, ihtiyaç sahibi yarar görecektir. İyilik olan her yerde beraberiz, beraber olacağız” dedi.
 
Genel Başkan Akar, Suriye’den kaçmak zorunda kalan yaklaşık 2 milyon kişiye Türkiye’nin kucak açtığını, 250 bin Suriyelinin konaklama tesislerinde kaldığını, AFAD ve Kızılay olarak misafirlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını belirterek, Norveç Kızılhaçı’ndan bu yardım operasyonuna daha fazla destek vermesini istedi. Sven Mollekleiv ise, bölgeye gerçekleştirecekleri ziyaret sonrası, yeni yardımlara ilişkin bir yol haritası oluşturacaklarını söyledi.
 
Toplantı sonrası Türk Kızılayı Şeref Defteri’ni imzalayan Sven Mollekleiv’e Genel Başkan Akar tarafından plaket takdim edildi.