Gazze’nin Temiz İçme Suyu Kızılay’dan

28/11/2014 Paylaş:   

Çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden ve okullara sığınan Gazzelilere Türk Kızılayı’nın yardımları devam ediyor. Kızılay, okullarda kalan insanların temiz içme suyu ihtiyacını karşılıyor.
 
İsrail’in saldırıları sonrasında onbinlerce ev kullanılamaz hale gelirken, Gazze’nin içme suyu şebekesi de büyük oranda hasar gördü. Yapılan tahminlere göre 1 milyon 800 bin Gazze vatandaşının temiz içme suyuna ulaşımı kısıtlandı.
 
Evleri kullanılamaz hale gelenlerden 110 bini ise bugün yaşamlarını UNRWA okullarında sürdürüyor. Okullara sığınan ailelere çatışmaların ilk gününden itibaren insani yardımda bulunan Türk Kızılayı, ailelerin temiz su ihtiyacını karşılamak için de titiz bir çalışma yürütüyor. Kızılay bu çalışmalar kapsamında yaklaşık 60.000 Dolar kaynak kullandı.
 
13 ayrı okula her gün temiz içme suyu ulaştıran Türk Kızılayı ekipleri, ilk günden bu yana 10 bin 574 metreküp suyu okullardaki su tanklarına taşıdı. Okullarda yaşam mücadelesi veren ailelerin sayılarına ve taleplerine göre su temin eden Kızılay, bu yöndeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.