Kızılay Son Yolculuklarında da Madencileri Yalnız Bırakmadı

05/12/2014 Paylaş:   

Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden kazasını ilk günden beri takip eden ve bölgede beslenme hizmeti başta olmak üzere, barınma ve psikososyal destek veren Türk Kızılayı, madendeki arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasıyla görevini sonlandırdı. Kızılay, son yolculuklarında da madencileri yalnız bırakmadı.
 
Madende mahsur kalan işçileri bekleyen acılı ailelere beslenme hizmeti veren, barınmaları için alanda çadır kuran ve psikososyal destek sağlayan Türk Kızılayı, 38 gün süren görevini sonlandırdı. 38 günlük arama ve kurtarma çalışmalarına ilk günden itibaren destek veren Türk Kızılayı 40 bin 700 kişilik sıcak yemek, 24 bin 645 kişilik çorba pişirdi ve dağıttı. 27 bin 172 kişilik kumanya hazırlayan, sıcak ve soğuk içecek ikramı yapan Kızılay, soğukta bekleyişlerini sürdüren ailelere ve görevlilere bin 720 adet battaniye de dağıttı.
 
Madende yakınlarını kaybeden ailelerin evlerini ziyaret ederek gıda yardımında da bulunan Kızılay, cenazelerin defnedildiği köylerde kumanya dağıtımı da gerçekleştirdi. Maden ocağındaki zor şartlara rağmen özveriyle çalışan Kızılaycılar, 24 saat boyunca kesintisiz ikramda bulundu, acılı bekleyişlerini sürdüren ailelere destek oldu.