Afgan Mültecilere Kızılay’dan Yardım

08/12/2014 Paylaş:   

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşamlarını sürdüren Afgan mültecilere yıl boyunca yardım ulaştıran Türk Kızılayı, bu defa Kırşehir’deki 250 Afgan mülteci aileye gıda malzemesi başta olmak üzere battaniye ve hijyen seti dağıttı.
 
Kırşehir Valiliğinin talebi üzerine harekete geçen Türk Kızılayı, ihtiyaç sahibi 250 Afgan aile için gıda, battaniye ve hijyen seti temin etti. Yardım malzemeleri Kırşehir Valisi Necati Şentürk ve Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Kemal Pehlivanlı’nın katılımıyla ailelere dağıtıldı.
 
Vali Şentürk’ten Teşekkür
 
Türk Kızılayı'nın 146 yıldır Türk milletinin yanı sıra dünyanın muhtelif ülkelerinde dara düşenlere şefkat elini ve gönlünü uzatan, dünya ölçeğinde de hak ettiği değeri bulan çok değerli bir müessese olduğunu söyleyen Vali Şentürk, taleplerinden bir gün sonra yardım malzemesi gönderen Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar'a teşekkür etti.
 
“İlimizde 2 bin 400 mülteci bulunmaktadır. Bunlar savaş nedeniyle çok sevdiği yurtlarından ayrılmış, memleketimizin alicenaplığına sığınmış garip insanlardır” diyen Vali Şentürk, yardımların toplam bin 250 kişiden oluşan 250 aileye dağıtıldığını kaydetti.
 
Kemal Pehlivanlı ise, yardımların 5 kişilik ailenin 15 günlük gıda ihtiyacını karşılayacak 19 kalem malzemeden oluştuğunu söyledi. Her aileye battaniye, hijyen ürünleri ve Kurban kavurması da verdiklerini ifade eden Pehlivanlı, Türkiye genelindeki Afgan mültecilere gerek Genel Merkez, gerekse şubeler aracılığıyla yardımı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.