Gönüllülük Modellerine Küresel Bakış

15/12/2014 Paylaş:   

Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Tayland Kızılhaçı’nın işbirliği ile düzenlenen Küresel Gönüllülük Forumu’nda geleceğe dair tasarımlar ortaya konuldu. 80 ülkeden temsilcinin yer aldığı forumda Türk Kızılayı da deneyimlerini paylaşma fırsatı buldu.
 
Tayland’ın başkenti Bankok’ta gerçekleştirilen Küresel Gönüllülük Forumu, Kızılay Kızılhaç hareketi ve paydaşları arasında lider ve uzmanları bir araya getiren bu büyüklükteki ilk küresel organizasyon oldu. Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ulviye Turgut, Gençlik Hizmetleri Müdürü Ayla Kaplan ve Kızılay personeli Emrah Tek’in katıldığı forumda “farklar” teması ele alındı.
 
Kızılay Kızılhaç hareketine bağlı ulusal derneklerin gönüllülük konusundaki farklarının ortaya konduğu etkinlikte atölye çalışmaları gerçekleştirildi, bilgi ve deneyimler paylaşıldı. Katılımcılar, gönüllülük çalışmalarında yeni yollar ve yaklaşımlar keşfederek, bugünün ve yarının gönüllülük modellerini inceleme, tasarlama fırsatı buldu.
 
Yeni Bakış Açıları
 
Ulusal derneklerin gönüllülerle çalışma, gönüllüleri motive etme ve gönüllü çalışmalarını sürdürülebilir hale getirmeleri konusunda yeni bakış açıları ve stratejilerin belirlendiği Küresel Gönüllülük Forumu’na 80 ülkeden 200 uzman katıldı. Online olarak ise 10 bin katılımcı forumda yer alma fırsatı buldu.