Türk Kızılayı Ülkemize Sığınan Kardeşlerimizin Yanında

18/12/2014 Paylaş:   

Tüm dünyanın göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nde Türk Kızılayı, yıl boyunca süren faaliyetlerinde olduğu gibi ülkemize sığınan göçmenlerin de yanında olmaya devam ediyor.
 
Kurulduğu günden bu yana ulusal ve uluslararası alanda her koşulda mağdur olan insanların acısını hafifletmeye çalışan ve hiçbir ayrım gözetmeyen Türk Kızılayı, bugünde ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor. Türk Kızılayı, ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle canları tehlikeye düşen ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli, Afgan ve Ezidiler için tüm olanaklarını kullanıyor. Ülkemize sığınan misafirleri kurulan kamplarda en iyi şekilde ağırlayan Kızılay, kendi olanaklarıyla hayatta kalmaya çalışan ve ihtiyacı olduğu tespit edilen göçmenlerin de yıl boyunca yanında oluyor.
 
“Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlıyoruz”
 
Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ülkemizin dünyanın en önemli göç rotalarından biri üzerinde yer aldığını vurgulayan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Ülkemiz tarih boyunca çok büyük göç süreçlerine tanıklık yaptı. Son yıllarda yaşanan iç savaşlar ve ülkemizin konumu mağdur olan diğer ülke vatandaşlarının ülkemize göç etmesine neden oldu. Ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyeli, Afgan, Ezidi kardeşlerimizi en iyi şekilde ağırlamaktan ve tüm ihtiyaçlarını karşılamaktan gurur duyuyoruz. Kardeşlerimizin yaşadığı bu travmatik durumu evlerini aratmayarak atlatmaya çalışıyoruz. Unutulmamalı ki Türk Kızılayı’nın çalışmaları zamanla sınırlı değildir. Yılın 365 günü Kızılaycılar, ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.” ifadesinde bulundu.
 
18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nün Tarihçesi
 
1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonları, 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü olarak kutlamaya başladılar. 18 Aralık’ın seçilmesinin sebebi, 18 Aralık 1990 günü, BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıydı. İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.
 
18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi. Her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü; dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Her yıl BM, birçok ülke ve göç alanındaki ulusal ve uluslararası kuruluş ve STK’lar bu günü çeşitli etkinliklerle kutlamaktadırlar.