Kızılay Şubeleri Iraklı Türkmenleri Unutmuyor

25/12/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı şubeleri, Irak’taki çatışmalardan en çok etkilenen Türkmenlere yardım konusunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Son olarak Kayseri Şubesi 3 Tır yardım malzemesini Irak’a sevk etti. Yardım malzemeleri önümüzdeki günlerde ihtiyaç sahibi Türkmenlere dağıtılacak.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın çağrısıyla Irak’taki Türkmenler için yardım toplamaya başlayan ve bugüne kadar 100 Tırdan fazla yardım malzemesini bölgeye ulaştıran Kızılay şubeleri, kış mevsimi nedeniyle yeniden harekete geçti. Kayseri Şubesi, hayırseverlerden temin ettiği başta yorgan olmak üzere gıda ve diğer ihtiyaç malzemelerini düzenlenen törenin ardından Irak’a gönderdi.
 
Kayseri Vali Vekili Mehmet Emin Avcı, Şube Başkanı Ayhan Uzandaç ve şube yöneticileri, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ve Kayserili hayırseverlerin katıldığı tören sonrası yola çıkan 3 Tır yardım malzemesi, önümüzdeki günlerde Irak’a ulaşacak ve bölgedeki Kızılay ekibi tarafından Türkmenlere dağıtılacak.
 
90 Tır Gıda Malzemesi Gönderildi
 
Törende bir konuşma yapan Mintez Şimşek, çatışmaların başladığı ilk günden bu yana Irak’a 90 Tır gıda malzemesi gönderildiğini, bunun haricinde onlarca Tır giyim, hijyen, mutfak malzemesi ve diğer ihtiyaç malzemelerinin de dağıtıldığını söyledi.
 
Şu an Irak’ta milyonlarca insanın her türlü yardıma muhtaç bir halde yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını ifade eden Şimşek, bu insanlara yardım ulaştırabilmek için Türk Kızılayı olarak büyük bir çaba gösterdiklerini vurguladı. Kayserili hayırseverlerin bağışlarından oluşan yardım malzemelerinin Erbil ve Kerkük’teki Türkmenler başta olmak üzere diğer ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını belirten Şimşek, Türk halkının yaşanan drama seyirci kalmamasını, daha fazla yardımda bulunmasını istedi.
 
Yardım Çalışmaları Bizi Onurlandırıyor
 
Kayseri Vali Vekili Mehmet Emin Avcı ise, Türk Kızılayı'nın yaptığı yardım çalışmalarının kendilerini onurlandırdığını söyledi.
 
Türk Kızılayı'nın renk, dil, din, ırk ayrımı yapmadan dünyanın her tarafına yardım malzemesi götürdüğünü, muhtaç insanların yanında olmaya gayret ettiğini belirten Avcı, “Türkiye'nin güleryüzünü, merhametini, hayırseverliliğini gösteren en önemli sivil toplum kuruluşumuz Türk Kızılayı’dır. Biz onların faaliyetleriyle ne kadar iftihar etsek azdır. Nerede yardıma muhtaç bir insan varsa Türk Kızılayı en kısa zamanda gerekli hazırlıklarını tamamlayarak yardıma koşuyor. Kızılayımızın başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.
 
Türk Kızılayı Kayseri Şube Başkanı Ayhan Uzandaç da Kayserili hayırseverlerin desteğiyle tedarik edilen 15 ton bulgur, 2 ton bisküvi, 6 ton meyve suyu, bin yorgan, 100 seccadenin bulunduğu yardım tırlarının birkaç gün sonra Erbil’de olacağını belirterek, desteklerinden dolayı hayırsever Kayserililere teşekkür etti.