Kerkük’teki İhtiyaç Sahipleri de Yalnız Değil

30/12/2014 Paylaş:   

Sincar ve Erbil’den sonra Kerkük’te de insani yardım çalışmalarına ağırlık veren Türk Kızılayı, Irak genelindeki tüm ihtiyaç sahiplerine el uzatmaya çalışıyor, yaşanan çatışmaların acısını hafifletiyor.
 
Irak’ta çatışmaların başladığı ilk günlerden itibaren insani yardım operasyonunu sürdüren Türk Kızılayı, yardıma en çok ihtiyaç duyan bölgelere yardım ulaştırmayı sürdürüyor. Türk Kızılayı ekipleri tarafından yürütülen çalışmaları Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar yakından takip ediyor.
 
Çatışmalardan en çok mağdur olan Türkmenler başta olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırılması konusunda aylar öncesinden çağrı yapan Genel Başkan Akar, son olarak Kerkük’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Çatışmaların sürdüğü bölgeye giden ve çalışmaları yakından takip eden Akar, resmi temaslarda da bulundu.
 
Yardım Çalışmalarına Destek
 
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf ve Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ile birlikte Kerkük’e giden Genel Başkan Akar, kente sığınan Türkmen ailelere, içerisinde gıda malzemesi olan yardımları dağıttı. Ailelerle sohbet eden ve taleplerini de dinleyen Akar, çatışmaların mağduru olan Türkmenlere yardımlara devam edileceği sözü verdi.
 
Evini terk etmek zorunda kalan bütün sığınmacılara insani yardım ulaştırdıklarını söyleyen Akar, “Kerkük'teki Türkmen kardeşlerimize gıda kolilerini dağıttık. Kerkük şehri, bizim için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Bunu, bir ayrımcılık anlamında söylemiyorum. Irak'ta yaşayan tüm kardeşlerimize sahip çıkmayı bir görev biliyoruz” dedi.
 
“Kızılay’ın Yardım Eli Herkese Ulaşacak”
 
Akar, Irak'ta yaşayan Arap, Türkmen, Kürt, Yezidi ve Hristiyanları kardeş gibi gördüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
“Yardımlarımızla ihtiyacı olan herkese ulaşmaya çalışıyoruz. 'Türkiye'nin buralara fazla yardım etmediği, yardım etmek istemediği' gibi spekülasyonlar üretiliyor. Bunun cevabını hem Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, hem devletimiz hem de biz Türk Kızılayı olarak burada sürekli ekip bulundurarak vermiş oluyoruz. Ekiplerimiz, 11 Haziran'dan beri çalışıyor ve on binlerce aileye ihtiyaç malzemelerini ulaştırıyor. Bundan böyle de artan bir ivmeyle yardımlara devam edeceğiz.”
 
"Polemik yapanlara karşı şu cevabı da vermek istiyorum. Biz Türk Kızılayıyız. Erbil'de, Kerkük'te ve Irak'ın her noktasındayız” diyen Akar, “Arkadaşlarımız Bağdat'a kadar giderek, çatışma mağduru sığınmacı ailelere yardım malzemesi dağıttı” şeklinde konuştu.
 
“Kızılay Irak Halkının Yanında”
 
Genel Başkan Akar, dağıtımın ardından Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşet Salihi'yi makamında ziyaret etti. Salihi, “Türk Kızılayı'nın çatışmaların başından beri Irak halkının yanında olduğunu” dile getirdi.
 
Yardımların daha çok ülkenin kuzeyinde yoğunlaştığını, güney bölgelerine de ağırlık verilmesi gerektiğine dikkati çeken Salihi, “Musul ve Telafer'den kaçan Şii Türkmenler, Irak'ın güneyinde zor şartlarda yaşıyor. Bundan sonraki yardımların dağıtımında bu durum gözetilirse isabetli olur. Türk Kızılayı, bugüne kadar çok önemli işlere imza attı ve buna devam ediyor” şeklinde konuştu.