Kızılay Sarıkamış’ı 100’üncü Yılında da Unutmadı

05/01/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı bu yıl da Sarıkamış Harekatı anma törenlerine destek verdi. Kurduğu çadırlarda vatandaşları misafir eden Kızılay, soğuk havaya rağmen törenleri gün boyu takip eden vatandaşlara sıcak ikramlarda bulundu.
 
Sarıkamış Harekâtının 100’üncü yılı törenleri Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 30 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Sporcular, öğrenciler, askerler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasetçiler ve toplumun her kesiminin yoğun ilgi gösterdiği törenler soğuk havaya, zorlu doğa koşullarına rağmen üç gün boyunca sürdü. Her yıl olduğu gibi Türk Kızılayı bu yıl da törenlere destek verdi, katılımcılara çorba, pilav ve kavurma dağıttı.
 
Şehitler 100 Yıl Sonra Bile Unutulmadı
 
Sarıkamış Kızılçubuk mevkiinde Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dualarla başlayan 8 kilometrelik yürüyüşe Türk Kızılayı üst düzey yöneticileri, gönüllüleri ve çalışanları da katıldı. Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sefa Saygılı, Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Özet, Denetim Kurulu Üyesi Burhan Külünk, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve şube başkanlarının da katıldığı etkinliklerde Kızılay bayrağı dalgalandırıldı.
 
Kızılay çadırları önünde sıraya giren binlerce insana kendisi de çorba, kavurma ve pilav dağıtan Genel Müdür Güllüoğlu, “Birinci Dünya Savaşı'nı, şehitleri, o dönemki koşullardan bugüne gelmeyi hatırlamak lazım diye düşünüyoruz. O yüzden Çanakkale gibi Sarıkamış'ı da yad edelim istiyoruz. Biz de buradayız. İnşallah daha nice seneler burada olmaya çalışacağız. Yemek ikramımız oldu. Yokuşun tepesinde çorba ikramımız oldu. En azından buraya gelenlerin içini ısıtalım diyoruz. Onlar şehitlerimizi hatırlarken yanlarında olduğumuzu bilsinler istiyoruz. Tepenin en üstünde kurulan çadırda 18 bin kişiye çorba ikramında bulunduk. Tören alanına kurduğumuz çadırda da 18 bin kişiye etli pilav ve çorba ikram ettik.” dedi.
 
Şehitler İçin Mevlit
 
1915 yılında Sarıkamış’ta şehit düşen 90 bin askerimiz için düzenlenen anma töreni öncesi mevlit programı gerçekleştirildi. Kazım Karabekir Paşa Camisi'nde düzenlenen mevlit programında şehitler için Kuran-ı Kerim okundu.
 
Mevlit programına Kızılaycılar da katıldı. Mevlit sonrasında ise vatandaşlara lokum ikram edildi.
 
Şubelerden Destek
 
Sarıkamış Harekâtı’nın 100’üncü yılı sadece Kars’ta değil, Türkiye’nin dört bir tarafında törenlerle hatırlandı. İllerde ve ilçelerde gerçekleştirilen törenlere Türk Kızılayı şubeleri de destek verdi. Şube başkanları, yöneticileri, gönüllüleri ve bağışçıları törenlere katılarak 90 bin şehidimizi unutmadıklarını hatırlattı.