Türk Kızılayı Kış Koşullarında Görev Başında

06/01/2015 Paylaş:   

Tüm yurdu etkisi altına alan kötü hava koşulları günlük yaşamı da olumsuz etkiliyor. Meteorolojik gelişmeleri yakından takip eden Türk Kızılayı acil olarak harekete geçerek Erzurum, Eskişehir, Bolu, Erzincan, Kütahya, Bursa ve Afyon’dan görevlendirilen ekipler ile kar yağışı nedeniyle yolda kalan vatandaşlarımıza destek veriyor. Yoğun kar yağışının devam etmesiyle yurt genelindeki tedbirler de en üst düzeye çıkarıldı.
 
Kar yağışı sonrasında ulaşıma kapanan Düzce- Bolu karayolu, Erzurum-Çat karayolu, Afyon-İscehisar-Bayat-Gömü-Emirdağ karayolları, Erzincan Sakaltutan geçidi, Bursa-İnegöl karayolu ve Eskişehir Çifteler karayolunda mahsur kalan vatandaşlara Türk Kızılayı ekipleri yetişti. Müdahale kapsamında ise Afet Operasyon Merkezi’nin koordinasyonunda Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi, Erzurum Bölge Afet Yönetim Merkezi, Erzincan ile Afyon Yerel Afet Merkezleri, Afyon Şubesi, Bursa Şubesi ve Eskişehir Şubesi’nden gönderilen 7 araç ile 25 afet uzmanı bölgelerdeki çalışmalarına devam ediyor.
 
Yolda kalan vatandaşlarımızın yardımına koşan Türk Kızılayı ekipleri, vatandaşlara sıcak içecek, kumanya, su, meyve suyu, kek, bisküvi gibi gıda malzemelerinin yanı sıra soğuktan korunmaları için de battaniye dağıtımı yapıyor. Kızılay ekipleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara bir yandan yardım malzemesi ulaştırırken bir yandan da yolda kalan arabaların lastiklerine zincir takılmasına da yardım ediyor.
 
Yurt genelindeki Türk Kızılayı Bölge ve Yerel Afet Merkezleri kar yağışı nedeniyle bölgelerinde trafikte sıkıntı yaşayan vatandaşlara destek verecek. Türk Kızılayı’nın yurt geneline yayılmış şubeleri de kendi bölgelerinde benzer çalışmalar yürütüyor. Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi ise olası ihtiyaç durumuna karşı tüm hazırlıklarını tamamladı ve hazır durumda bekliyor.