Büyükelçilere Kızılay Anlatıldı

08/01/2015 Paylaş:   

Bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Büyükelçiler Konferansında Türk Kızılayı’nın çalışmaları da ele alındı. Birçok ülkede insani yardım operasyonu gerçekleştiren Türk Kızılayı hakkındaki sunum Büyükelçiler tarafından ilgiyle takip edildi.
 
Dışişleri Bakanlığı'nın 2008 yılından bu yana her yıl düzenlediği, yurtdışında görev yapan Türk büyükelçileri bir araya getiren Büyükelçiler Konferansı’nın özel davetlisi olan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, çalışmalar hakkında geniş kapsamlı bir sunum yaptı.
 
Kızılay’ın 147 yıldır dünyanın birçok ülkesinde insani yardım operasyonu yürüttüğünü, bu operasyonları yürütürken Türkiye’nin o ülkelerdeki Büyükelçilikleriyle koordinasyon içinde olduğunu vurgulayan Genel Başkan Akar, insani yardım operasyonlarına ilişkin detayları paylaştı. Bazı ülkelerde yürütülen yardım çalışmalarının siyasi ve sosyolojik kazançları da olduğuna dikkat çeken Akar, Kızılay’ın yurt içinde gerçekleştirdiği çalışmalardan, başta kan bağışı olmak üzere bilgiler verdi.
 
Büyükelçilerden Kızılay’a Övgü
 
Sunumunun sonunda Kızılay’ın çalışmalarına tanıklık eden, birlikte hareket etme imkanı bulan Büyükelçilerle ikili görüşmeler gerçekleştiren Genel Başkan Akar, kendilerine destek verdikleri için Büyükelçilere teşekkür etti.
 
Kızılay’ın ayrım gözetmeksizin yardım yapmasını takdirle karşılayan Büyükelçiler ise, görev yaptıkları ülkelerde yaşanan insani tradeji hakkında Genel Başkan Akar’a bilgi vererek, Kızılay’ın yardım konusunda değerlendirme yapmasını talep etti.