Yardım Kuruluşları Suriyeliler İçin Bir Araya Geldi

16/01/2015 Paylaş:   

Uluslararası yardım kuruluşları, ülkemizdeki Suriyelilere yapılan yardımları değerlendirmek, yeni yardımlara ilişkin projeleri masaya yatırmak için bir araya geldi.
 
Türk Kızılayı organizasyonunda Gaziantep’te bir araya gelen uluslararası yardım kuruluşları gün boyu süren toplantıda, çatışmalardan kaçıp ülkemize gelen Suriyelilerin durumunu değerlendirdi. Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, Koordinatör Deniz Şölen, Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılınç, Ülke Alan Koordinatörü Ayhan Ballı ve Sınır Yardımları Yöneticisi Suat Çıtlak'ın katılımıyla gerçekleşen Suriye Krizi Koordinasyon Toplantısında, Suriyelilere yardım için ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlarının temsilcileri de yer aldı.
 
Kızılay’ın Yardım Faaliyetleri
 
Yaklaşık dört yıldır devam eden Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonuna ilişkin kapsamlı bir sunum gerçekleştiren Seval Güzelkılıç, sınır yardımları, konaklama tesislerindeki hizmetler ve diğer yardım kuruluşlarıyla ortaklaşa yürütülen çalışmaları paylaştı.
 
Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ise, ihtiyaç sahibi Suriyelilere daha fazla yardım yapılması gerektiğine dikkat çekerek, yardım kuruluşlarının bu konuda sağlayacağı koordinasyonun çok önemli ve hayati olduğunu hatırlattı.
 
Yardım kuruluşlarının temsilcileri de Suriyelilere uzun süredir yardımda bulunduklarını söyleyerek, yeni yardımlar konusunda da planlama yapabileceklerini dile getirdiler.
 
Koordinatör Vali’den Veda
 
Suriyelilere yardımların planlaması konusunda görevlendirilen Koordinatör Vali Veysel Dalmaz da toplantıya katıldı. Bölgedeki görevini tamamladığını, yeni görev yerinin Ankara olduğunu söyleyen Vali Dalmaz, Türk Kızılayı ile çalışmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, alanda birlikte çalıştığı tüm yardım kuruluşlarının temsilcilerine teşekkür etti.