En Güvenilir Kurum Kızılay

21/01/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kamuoyunun Türk Kızılayı’na bakışına ilişkin olarak yaptırılan araştırmanın sonuçlarını bir basın toplantısı ile kamuoyuna paylaştı.
 
Araştırmanın 26 ilde 3 bin 645 kişiye sorularak yapıldığını vurgulayan Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, cevapların 147 yıllık Türk Kızılayı’nın hala çok genç, dinamik ve güçlü olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Öncelikle Türk halkına teşekkür eden ve minnetlerini bildiren Genel Başkan Akar, “Türk milleti, bizim milletimiz için, insanlık için yaptığımız hizmetleri takdir etti. Bu araştırma, milletimizin bize gösterdiği güvenin tezahürüdür. Biz eski bir kuruluşuz, 147 yıldır milletin merhamet eli olmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Halkımız Kızılay’a güveniyor”
 
Halkın yüzde 87,8’inin “Kızılay’ın en güvenilir yardım kuruluşu” olduğunu ifade ettiğini belirten Akar, “Türkiye’de birtakım yardım kuruluşlarıyla alakalı spekülasyonların olduğu bir dönemde, Türk Kızılayı’nın yüzde 87,8 gibi güvenilirlik oranına ulaşması çok önemli bir göstergedir. Bu bizi son derece gururlandıran, son derece onurlandıran bir orandır. Ama aynı zamanda bir o kadar da sırtımıza yük yükleyen, bunu devam ettirmek için gayret sarf etmemizi gerektiren bir haldir. Bundan da çok mutluyuz. Stratejilerimizin, taktiklerimizin, çizdiğimiz rotanın, vizyon ve misyonumuzun doğru olduğunu göstermektedir. Toplumun yüzde 77,8'i “Bize yardım kuruluşu söyleyebilir misiniz” denildiğinde Kızılay’ın adını verdi. Türk Kızılayı’nı takip eden en yakın yardım kuruluşu ise yüzde 32’de kaldı. Bu iki kuruluş arasındaki açık ara farktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.
 
Vatandaşların, Kızılay’ın çalışmalarıyla yakından ilgilendiğine işaret eden Akar, “Halkımız Kızılay haberlerine dikkat kesiliyorlar. Çünkü Kızılay, Türk milletinin merhamet eli ve onların yardımlarını muhtaçlara ulaştırmayı sürdürüyor. ‘Kızılay’ın çalışmalarından bilgi sahibiyim ve biraz bilgi sahibiyim’ diyenlerin oranı yüzde 95,3. Bu da demektir ki Türkiye’deki insanların yüzde 5 haricinde kalan kısmı, Kızılay’ın çalışmalarından bilgi sahibi. Bu alanda yüzde 50 oranını geçen başka bir yardım kuruluşu söz konusu değil.”
 
“Milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz”
 
“Türk Kızılayının çalışmalarını başarılı buluyor musunuz” sorusuna halkın yüzde 91,81’inin ‘başarılı bulduğu’ yönünde yanıt verdiğini söyleyen Akar, “Bu güveni almak ve başarılı bulunmak, çalışmalarımızın iyi bir semeresi, yorgunluklarımızın iyi bir cevabı ve mükâfatıdır” değerlendirmesinde bulundu.
 
“Kızılayın bir afete zamanında ulaşabileceğini zannediyor musunuz” sorusu üzerine, katılımcıların yüzde 87’sinin, ‘zamanında ulaşacağına ve gereken afet müdahalesini yapacağına inanıyorum’ yanıtını verdiğini vurgulayan Akar, bu güvenin sarsılmadan devamı için her türlü tedbiri aldıklarını, davranış kurallarını belirlediklerini, Türk Kızılayı’nın giderek artan ivmeyle milletin gönlünde daha fazla yer etmesi için gayret gösterdiklerini bildirdi.
 
“Vatandaşların yüzde 43’ü Kızılay’ı devlet kuruluşu zannediyor”
 
"Herhangi yardım kuruluşuna bağışta bulundunuz mu" sorusuna karşılık halkın yüzde 69,5'inin "Türk Kızılayını seçtiğini" söylediğini dile getiren Akar, “Bu yüksek oranın varlığı bağış için ilk akla gelen kuruluşun Kızılay olduğunun işaretidir” ifadelerini kullandı.
 
Vatandaşların yüzde 43'ünün Kızılayı devlet kuruluşu zannettiğini anlatan Akar, bunun da Türk Kızılayı’nın büyüklüğü, operasyonel yapısı ve hizmet ettiği coğrafyanın genişliğinden kaynaklandığını vurguladı. Akar, Türk Kızılayı’nın Srilanka'dan Endonezya'ya, Amerika'dan Orta Avrupa'ya, Afrika'nın en ücra köşelerinden Ortadoğu'ya dünya coğrafyasında adım atmadığı, ayak izlerini bırakmadığı yerin kalmadığını dile getirdi.
 
“Kızılay’ın en çok bilinen çalışması, kan”
 
Türk Kızılayı’nın en çok bilinen çalışmasının, yüzde 77,3 ile kan konusu olduğunu kaydeden Akar, bunu afet ve diğer konuların izlediğini söyledi. Kan konusunda çok büyük çalışma içinde olduklarını dile getiren Akar, 2005’te gönüllü kan vermeyle ilgili davranış değişikliği projesini ortaya koyduklarını, bu dönemde Türkiye genelinde 305 bin ünite kan toplandığını ifade etti. Akar, 31 Aralık 2014 itibarıyla ise 1 milyon 865 bin ünite kan topladıklarını bildirdi.