Kızılay’ın Somali’ye Yardımları Devam Edecek

23/01/2015 Paylaş:   

Üç yılı aşkın süredir Somali’de insani yardım faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılayı, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkedeki varlığını ve yardımlarını artırmayı sürdürüyor. Yardımlar sayesinde açlıktan ölümlerin önüne geçen Kızılay, ülkenin yeniden imarı için de büyük gayret gösteriyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali’ye ziyareti öncesi yaşanan bombalı saldırı milletimizi olduğu kadar Kızılay ailesini de derinden üzdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesinde bölgeye giden Türk heyetine eşlik eden Kızılay ekibi, bombalı saldırıdan etkilenmedi. Sağlık durumları iyi olan Kızılay ekibi, ülkedeki yardım çalışmalarının devam etmesi için adımlar atmayı sürdürüyor.
 
Bombalı saldırının gerçekleştiği anda Somali’de bulunan Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, Mogadişu'ya Türk Kızılayı’nın bölgedeki çalışmalarını incelemek ve bölgeye ziyarette bulunacak Türk heyetine eşlik etmek üzere gittiklerini dile getirerek, “Saldırıda Türklerden ölen yok, ancak Somalililerden kayıplar mevcut. Saldırı otelin yakınlarında gerçekleşti. Neden yapıldığına ilişkin henüz bilgi yok. Programımızı değiştirmeyeceğiz” diye konuştu. Güllüoğlu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kızılay’ın Somali'de yardım çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.
 
Meslek Lisesinin Temeli Atılacak
 
Bugüne kadar milyonlarca Somaliliye gıda yardımında bulunan Türk Kızılayı başkent Mogadişu’nun yeniden imarı için de önemli bir çalışma yürütüyor. Ülkeye gönderdiği iş makinaları, teknik malzeme ve insan gücüyle çöp dağlarını temizleyen, şehir mobilyaları ve altyapı malzemeleri üreten Kızılay, Somali’nin geleceği olan gençlerin eğitiminde önemli bir rolü olacak olan Meslek Lisesi’nin de temellerini atmaya hazırlanıyor.