Somali Yalnız Değil

26/01/2015 Paylaş:   

Açlık ve iç savaş nedeniyle zor günler yaşayan Somali’ye yardım elini uzatan Türkiye, kalkınma yatırımlarıyla ülkenin kaderini değiştiriyor. Türk Kızılayı’nın da desteğiyle başkent Mogadişu modern kent kimliğine bürünüyor. Son alarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle açılışı yapılan Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi sayesinde Somali’de değişim rüzgârları esmeye başlıyor.
 
TİKA tarafından Somali’nin başkenti Mogadişu'da yaptırılan 200 yataklı Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldı. Türk Kızılayı adına ise Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Başkan Yardımcısı Hasan Karahan, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek tören katılan isimler oldu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı büyük bir coşkuyla karşılayan Somalililer, kendilerini yıllardır yalnız bırakmayan, gıdadan barınmaya, sağlıktan kalkınmaya kadar birçok alanda desteğini sürdüren Kızılaycılara da teşekkürlerini sundular.
 
Cumhurbaşkanı’ndan Somali Fotoğrafı
 
Hastanenin açılış töreni sonrasında Kızılay üst düzey yöneticileri ve Somali’de görevli olan Kızılaycılarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali hatırası fotoğrafı çektirdi. Kızılaycılarla bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’deki değişimde rolü olan herkese teşekkür etti.
 
Kızılay üst düzey yöneticileri, üç yılı aşkın süredir yürütülen insani yardım operasyonuna ilişkin, hükümet üyelerine bilgi verme imkanı da buldu. Kızılay’ın hayata geçireceği projeler hakkında da bakanları bilgilendiren Kızılay yöneticileri, yerel yöneticilerle de bir araya geldi.
 
Kızılay üst düzey yöneticileri, yürütülen çalışmaları yakından inceledi. Fen İşleri Kampüsü, lojistik merkezi, çadırkent, yemek üretim tesisi ve diğer çalışma alanlarını gezen Kızılay yöneticileri, önümüzdeki dönem hayata geçirilecek olan projeler üzerinde de görüş alışverişinde bulundu.