Telafer’den Kaçan 1000 Türkmen Aileye Türk-İş ve Kızılay Yardımı

28/01/2015 Paylaş:   

Ülkelerinde yaşanan olumsuz koşullar ve savaş ortamı sebebiyle evlerinden ayrılarak Türkiye’ye sığınan Iraklı Türkmenlere yönelik yardım çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun bağışladığı 1000 adet gıda kolisini Ankara’da bulunan Türkmenlere ulaştırıyor.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın ev sahipliği yaptığı törene Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Ocakları Genel Sekreteri Emrah Şenel, Türk Kızılayı Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Eskişehir Şubesi Başkanı Yüksel Girgin, Kocaeli Şubesi Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, Mamak Şubesi Başkanı Metin Veziroğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, eşlik etti.
 
“Türkmen kardeşlerimizin yanındayız”
 
Türkiye’de bulunan Iraklı Türkmenlerin mağduriyetlerini gidermek amacıyla Türk-İş'in finanse, Kızılay'ın organize ettiği bir yardım kampanyası düzenlediklerini vurgulayan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “En zor şey, insanın yerinden yurdundan edilmesidir. Biz sıcak yuvalarımızda yaşarken, hayatında gerekli olan her şeyi geride bırakmış, yakınlarından uzakta olan, yiyeceği, giyeceği olmayan, tüm insani ihtiyaçlarından yoksun durumda yaşama savaşı veren insanlardır yerlerinden edilmiş olanlar. İşte bizim Türkmen kardeşlerimiz de şu gün bu durumdalar. Bu yardım malzemeleriyle bir nebze olsun sıkıntılarını gidermeyi amaçladık. Mağduriyetleri bitene kadar da yardım edeceğiz. Irak’ın Bağdat, Kerbela ve Necef kentleri civarında olan kardeşlerimiz için de önümüzdeki günlerde Bağdat'a giderek, oradaki Kızılay ile temasta bulunup, Türkmen kardeşlerimize yardımın nasıl götürüleceği ile alakalı faaliyetler ve temaslarda bulunacağız. Iraklı Türkmenlere yapılan bu yardıma destek oldukları için Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a da teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
“Kızılay mazlumların sigortasıdır”
 
Türk Kızılayı’nın ihtiyaç sahiplerine yardım konusunda dünyada ve ülkemizde önemli bir marka olduğunu vurgulayan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise her zaman Türk Kızılayı’na destek olacaklarını söyledi.
 
Söz konusu yardımların, madende, inşaatta zor şartlarda çalışan işçilerin izniyle, onların aidatlarıyla yapıldığını anlatan Atalay, “Yardımlarla bu işin altından Türk Kızılayı’nın, Türk-İş ve sivil toplum kuruluşlarının da kalkması mümkün değil. Özellikle devletin ve hükümetin bu işe el atması gerekiyor. Bu insanlar bizim insanımız. Biz de o durumda olabiliriz. Yolun kenarında yaşlıyı, çocuğu, karda kıyamette dışarıda görürseniz, ne yemek yiyebilirsiniz, ne de uyursunuz. Bunu iyi düşünmek, iliklerine kadar bunu hissetmek lazım. Türk-İş Türkiye’nin sigortası, Kızılay da mağdurların, mazlumların sigortasıdır.” dedi.
 
“Bin adet gıda kolisi dağıtılacak”
 
Kampanya çerçevesinde toplamda bin adet gıda kolisinin dağıtılacağını belirten Türk Kızılayı Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu da, her gün dağıtıma çıkacak olan ekiplerin gıda malzemelerini bir hafta içerisinde Ankara’daki Türkmenlere ulaştıracağını bildirdi.
 
Daha sonra ise Türk Kızılayı Ankara Şubesi ekiplerince Mamak’ta yaşayan Türkmenlere gıda paketleri dağıtıldı.