Kenya Kızılhaçı İle İnsani Yardımda İşbirliği

28/01/2015 Paylaş:   

Yurtdışında yürüttüğü insani yardım operasyonlarıyla uluslararası kamuoyunun dikkatlerini üzerine çeken Türk Kızılayı, ülkelerin ulusal dernekleriyle de işbirliklerini güçlendiriyor. Son olarak Kenya Kızılhaçı ile işbirliği anlaşması imzalayan Kızılay, deneyimini paylaşacak.
 
Kenya Kızılahaçı Genel Başkanı Mohammud Said ile Genel Sekreter Abbas Gullet, Türkiye temaslarına Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ı ziyaret ederek başladı. Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek’in de katıldığı toplantıda Kızılay’ın çalışmaları ele alındı. 600 bin mülteciye ev sahipliği yapan Kenya’nın insani yardıma olan ihtiyacının da değerlendirildiği toplantıda, işbirliğini artırma kararı alındı.
 
Toplantının sonunda Kızılay Genel Başkanı ile Kızılhaç Genel Başkanı anlaşma metnini imzaladı. Karşılıklı hediyelerin takdim edildiği ziyaret kapsamında hatıra fotoğrafı da çektirildi.
 
Kızılhaç heyeti, toplantı sonrasında Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi başta olmak üzere diğer faaliyet alanlarında da incelemede bulundu.