Akar’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

02/02/2015 Paylaş:   

Irak’ta yaşanan çatışmalar sonrasında mağdur olan guruplara yardım ulaştırabilmek için titiz bir çalışma yürüten Türk Kızılayı, ülkedeki faaliyet alanını gün geçtikçe genişletiyor. Bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, çatışmalara rağmen, Irak’a gidip resmi temaslarını sürdürüyor.
 
Türk Kızılayı’nın Irak’ta yürüttüğü insani yardım çalışmalarını yerinde incelemek için daha önce Erbil ve Kerkük’ü ziyaret eden, resmi temaslarda bulunan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, bu defa Bağdat’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek’in de eşlik ettiği ziyaret kapsamında, devlet yetkilileriyle insani yardım çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunan Akar, yardımların bundan sonraki seyrine ilişkin bilgi verdi.
 
Üst Düzey Temaslar
 
Ziyaretinin ilk durağında Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı ile görüşen Genel Başkan Akar, bölgede yürütülen insani yardıma desteğinden dolayı Büyükelçiye teşekkürlerini sundu.
 
Irak Kızılayı Başkanı Yasin Abbas ile de görüşen Akar, heyetle birlikte Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yi ziyaret etti. Bağdat, Kerbela, Necef civarında Türk Kızılayı’nın yardımlarına devam ettiğini, yeni bir yardım çalışması planlandığını söyleyen Akar, bölgede çok sayıda mağdur insan olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile birlikte o insanlara yardım yapmak için titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.
 
“Kardeşliğin Zamanı”
 
Türk Kızılayı’nın Irak’ta yürüttüğü insani yardım çalışmasını yakından takip ettiğini belirten Dışişleri Bakanı Caferi ise, “Yapılan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşması için bürokratik engelleri çözmek bizim görevimiz. Yardım yapmanın, kardeşliğin tam zamanı” diye konuştu.
 
Bakan Caferi, ülke genelinde salgın hastalıkların da baş gösterdiğini hatırlatarak, uluslararası yardım örgütlerinden bu konuda da destek istediklerini dile getirdi.
 
Türkmenler İçin Bin Adet Konteynır Ev
 
Kızılay heyetinin bir diğer önemli teması ise Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak ile oldu. Genel Başkan Akar burada yaptığı konuşmada, Irak’ın güneyinde yaşam mücadelesi veren Türkmenlerin barınması için 21 metrekare kullanım alanına sahip bin adet konteynır göndermeyi planladıklarını, detayları Irak Kızılayı ile paylaştıklarını söyledi.
 
Bu yardımı memnuniyetle karşılayan Mutlak ise, konuyu kabinede değerlendireceklerini ifade etti. Mutlak ayrıca, Irak Kızılayı ile Türk Kızılayı’nın yakın ilişkisinden memnun olduğu, bu ilişkinin gelişerek devam etmesi temennisinde de bulundu.
 
Türkmen Milletvekilleriyle Görüşme
 
Bağdat temaslarının ilk gününde Irak Parlamentosu’nda Türkmenleri temsil eden 6 Türkmen Milletvekili ile yemekli toplantıda görüşen Genel Başkan Akar, göçmen durumunda olan Türkmenlere ilişkin detaylı bilgi aldı, Kızılay’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Tüm ziyaretlerinde dil, din, ırk, mezhep ve millet ayrımı gözetmeksizin yardım yaptıklarını, ihtiyaç sahibi herkesin yanında olmaya çalıştıklarını belirten Akar, ülkenin farklı bölgelerine sığınan insanların tamamına yardım için işbirliği yapmak gerektiğini kaydetti.