İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından Kan Bağışına Örnek Destek

10/02/2015 Paylaş:   

Geçen yıl Adalet Sarayı içinde Kızılay Kan Bağışı Birimi açılmasına olanak vererek bir ‘ilk’e imza atan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kez de 3 gün sürecek bir kan bağışı organizasyonu düzenledi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ile başsavcı vekilleri de kan bağışında bulundu.
 
Üç günde beş bin ünite kan hedefleniyor
 
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Avrupa’nın en büyük adalet saraylarından biri olarak hizmete giren Çağlayan Adalet Sarayı’nda geçtiğimiz yıl Türk Kızılayı Birimi açılmasına imkan sağlayarak bir ilk’e imza atmıştı. Adliye içinde açılan Kızılay Birimi’nde kan bağışı ve tanıtım çalışmaları yürütülüyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bu yıl da kan bağışının önemine dikkat çekmek ve gönüllü bağışçı sayısını artırmak için büyük bir organizasyona imza attı. İstanbul Çağlayan'daki Adalet Sarayı’nda düzenlenen organizasyona İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu ile başsavcı vekilleri, hakimler, savcılar ve adliye çalışanları katıldı. Başsavcı Hadi Salihoğlu, “Adliye olarak gönüllü kan bağışında bulunarak Kızılay’a katkı vermek istedik. Bina içinde bulunan Kızılay kan bağışı biriminde, günlük 30-40 üniteye yakın kan bağışı alınmasından dolayı da ayrıca çok mutluyuz” diye konuştu.

Dört  bin çalışan, 15 bin ziyaretçi

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar da geçen yıl Adalet Sarayı’nın içinde Kızılay Kan Alma Biriminin kurulmasına destek veren ve 3 gün sürecek kan bağışı organizasyonu ile kan bağışının önemine dikkat çeken Başsavcı Hadi Salihoğlu'na teşekkür etti. Akar, "Adliye içerisindeki kan alma merkezimizi sürekli açıp tutup, insanlık adına burada kan alma işlemi gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz yıl ülke genelinde 1 milyon 800 bin ünite kan toplayarak hastalara şifa olduk. Bu yıl 2.5 milyon ünite kan toplayarak Türkiye'de kan ihtiyacının tamamını Kızılay olarak karşılayacağız" diye konuştu. Başsavcı Hadi Salihoğlu ve başsavcı vekillerinin kan bağışında bulunmasıyla start alan kan bağışı organizasyonu 3 gün sürecek. Yaklaşık 4 bin çalışanı ve günlük 15 bin ziyaretçisi olan İstanbul Adalet Sarayı'nda 3 gün sürecek olan kan bağışı organizasyonu ile 5 bin ünite kan bağışı hedefleniyor.