Türkiye’ye Sığınan Türkmenlere Beyaz Eşya Yardımı

10/02/2015 Paylaş:   

Yaşanan çatışmalar sonrasında ülkeleri Irak’ta göçmen durumuna düşen Türkmenlere yardımlarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, benzer bir yardım çalışmasını Türkiye’de de yürütüyor. Ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan Türkmen ailelere gıda başta olmak üzere ihtiyaç malzemeleri ulaştıran Türk Kızılayı, ailelere bu defa beyaz eşya dağıtımına başladı.
 
Türkiye’nin en önemli ankastre üreticisi olan Termikel A.Ş. tarafından bağışlanan buzdolabı, fırın, set üstü ocak ve elektrikli ocaktan oluşan yaklaşık 500 parça elektrikli mutfak eşyası firmanın Ankara Organize Sanayi bölgesindeki fabrikasında düzenlenen törenin ardından Türkmen ailelerin adreslerine doğru yola çıktı.
 
Binlerce Türkmen Aile Yurtlarını Terk Etti
 
Firma tarafından bağışlanan eşyaları bağış makbuzu karşılığı teslim alan Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, terör örgütü IŞID’in saldırıları sonrası evlerini terk etmek zorunda kalan Türkmen ailelerinin bir kısmının ülke içinde göçmen durumuna düştüğünü, bir kısmının ise Türkiye’ye sığındığını söyledi. Çatışmaların mağduru Türkmen ailelerin Türkiye’deki adreslerinden birinin de Ankara olduğunu dile getiren Güllüoğlu, “Hayırseverlerin bağışları sayesinde Türkmen ailelere yardım ulaştırıyoruz. Bugün beyaz eşyaların teslim aldık, dağıtımına başlayacağız. Öncesinde gıda dağıtımlarımız olmuştu. Firmalarımız bağışlarını sürdürdükçe bu ailelere daha fazla yardımda bulunacağız” dedi.
 
Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya ise, ihtiyaç sahibi Türkmenlere yardım yapmanın insanlık görevi olduğunu vurgulayarak, yardımlara devam edeceklerini dile getirdi.
 
30 Kişilik Aileden Geriye 2 Çocuk Kaldı
 
Firmadan teslim alınan eşyaların dağıtımını Türk Kızılayı Ankara Şubesi personeli yapmaya başladı. Dağıtımların ilk adresi, Telefar’den kaçarak bir hafta önce Ankara’ya gelen Şıhlar ailesi oldu. Ailenin çok zorlu bir güzergahı takip ederek Türkiye’ye geldiğini ve Ankara’ya getirildiklerini söyleyen Türkmen yetkili Haydar Ali Şeyh, “Yakın zaman önce bu aileden 30 kişiyi terör örgütü IŞİD katletti. Geriye sadece iki çocuk kaldı. Onların yaşadığını haber alan akrabaları, çocukları da alıp Türkiye’ye kaçtı. Şimdi 9 kişi bir evde yaşıyorlar. Hiçbir eşyaları yok. Bağışlanan gıda malzemeleriyle karınlarını doyuruyorlar. Bugün beyaz eşyalarının bir kısmını teslim ettik. Önümüzdeki günlerde de diğer ihtiyaçlarını karşılamak için çalışacağız” diye konuştu.